Davalac krvi može biti svaka zdrava, punoletna osoba kod koje se lekarskim pregledom utvrdi da neće naškoditi ni sebi ni primaocu krvi ukoliko da krv.
Među mladima je veliki broj odbijenih davalaca krvi zato jer nisu pripremljeni za dobrovoljno davanje krvi. Upravo zbog toga važno je znati da treba biti naspavan, hidriran i dobro raspoložen da bi se dala krv.
Ukoliko je došlo do bilo kakvog bušenja kože, mora da protekne najmanje 6 meseci da bi se ponudila krv, ali zabluda je da su tetovaže i pirsinzi kontraindikovani za davanje krvi!
Naravno, ko trenutno ima alergije ne može dati krv, ako je došlo do ujeda krpelja, takođe mora da protekne izvestan period vremena da bi se dala krv.
Sve ove mere su donete iz predostrožnosti da se ne našteti ni davaocu ni primaocu krvi.
- Očekujemo što više mladih osoba među davaocima krvi, za sada ih je oko 15% u našoj populaciji - kažu u Crvenom krstu Srbije.
Svetska zdravstvena organizacija je još 2000. godine promovisala poruku “Bezbedna krv počinje od mene” računajući na znanje i svest svake osobe koja nudi krv, da to čini jer je ne samo humana, već i informisana o zdravim stilovima života.
Za više informacija možete posetiti sajt Crvenog krsta Srbije www.redcross.org.rs a tu možete i potražiti akcije dobrovoljnog davanja krvi na kojima možete dati krv.
Crveni krst Srbije organizuje akcije dobrovoljnog davanja krvi širom zemlje u saradnji sa Institutom za transfuziju krvi Srbije, Zavodom za transfuziju krvi Vojvodine, Zavodom za transfuziju krvi Niš, Zavodom za transfuziju krvi Kragujevac u osnivanju kao i transfuzijama Zdravstvenog centra Užice i Opštom bolnicom Subotica.