OVO JE SLEDEĆI DATUM VELIKIH SNIŽENJA U SRBIJI: Uskoro počinje! Obratite pažnju na 3 stvari kako vas prodavci NE BI PREVARILI

Zorana Jevtić

Osim Crnog petka, postoje još četiri datuma koja su počela da se "jure" u Srbiji, a jedan od njih je za nekoliko dana.

Dana 25. decembra, kao i svake prethodne godine, po zakonu počinje sezonsko sniženje zimske kolekcije u Srbiji. Popusti mogu da traju sve do 10. januara, tako da imate vremena da po atraktivnim cenama "ulovite" ono što vam treba.

Po Zakonu o trgovini, koji je stupio na snagu 30. jula 2019. godine, sezonska sniženja u zemlji kreću svakog 25. decembra i 10. januara, i 1. i 15. jula, a mogu trajati najviše 60 dana.

Takođe, treba da znate da je, prema novom zakonu, ograničeno trajanje akcijske prodaje najduže 31 dan od dana početka akcije. Dolazimo i do još jedne veoma bitne stavke, odnosno termina koje mnogi "mešaju".

Naime, sniženje i rasprodaja nisu isto.

Termin "rasprodaja" može se koristiti samo u slučaju kada trgovac zatvara prodavnicu ili prestaje da se bavi tom delatnošću. Takođe, bitno je istaći da trgovce i zakon obavezuje da snize barem deo artikala.

"Termin rasprodaja se može koristiti jedino u slučaju kada trgovac zatvara prodavnicu ili kada prestaje da se bavi tom delatnošću. Ni termin sniženje ne može da se koristi van perioda koji je definisan zakonom. Može samo da se koristi akcijska ponuda. Akcijske cene, s druge strane, su najviše zastupljene u marketima kada predstoji neki bitan datum/događaj ( slave, Bozić, Nova godina, itd)" , rekao je za naš portal Marko Dragić, pravni savetnik pri NOPS.

Shutterstock 
foto: Shutterstock

Uoči ovih bitnih datuma za sve kupoholičare, svake sezone imamo isti problem kao i pred Crni petak. Posebno obratite pažnju na sledeće tri stvari:

1. Pojedini trgovci povise cene pred sniženje, a onda te artikle navodno "snize", vraćajući im, zapravo, prvobitnu cenovnu vrednost. Ako ste dovoljno dovitljivi, preporuka je da pratite cene nekoliko dana pred ovakva sniženja, kako biste bili upućeni. S druge strane, nije tajna da i tržišna inpekcija u tom slučaju ima posla, odnosno ingerenciju da nesavesne trgovce, koji svesno varaju potrošače, sankcioniše prekršajem, tako što će izvršiti kontrolu nad poslovnim knjigama trgovca i utvrditi u kom periodu je cena promenjena.

2. Gledajte i kvalitet proizvoda tj. deklaraciju, zatim koja cena je izložena na rafu, a šta vam je otkucano na kasi. Posebno može doći do zabune ako "natrpate" korpu, pa ni ne stignete da se preračunate na licu mesta. Vezano za prehrambene proizvode, kada potrošač sumnja u njihov kvalitet, potrebno je da uputi prigovor nadležnoj inspekciji, u zavisnosti od toga kog pokrela je proizvod (sanitarna, poljoprivredna, itd).

3. Trgovci ne smeju da snize i izlažu artikle koji su letnji. Kako je ranije pojasnio Marko Dragić, pravnik pri NOPS, "kada su u pitanju sezonska sniženja, moraju se primenjivati i poštovati rokovi koji su predviđeni Zakonom o trgovini; ako je zimsko sniženje, u tom periodu je na sniženju samo zimska roba, dok kada je letnje sniženje, onda je samo letnja".

Ako, na primer, u najavi radnje stoji da će cene biti spuštene i do 80%, onda po Zakonu o trgovini mora postojati najmanje jedna petina robe u asortimanu trgovca u prodajnom objektu sa cenom sniženom 80%.

(Kurir.rs/Blic)