Evo odakle mu je majka, s bratom i ocem išao dodatno u školu da nauči, kako kaže, naš jezik
Mihael je rođen i odrastao u Nemačkoj. Ime i prezime Šrajber odaju pravog Nemca, što i jeste. Tamo se školovao i zaposlio a bavi se finansijskim savetovanjem.
Među brojnim klijentima su mu i gastarbajteri s naših prostora i svih krajeva bivše Juge koji ostanu potpuno zatečeni kad ih Mihael Šrajber pozdravi po naški. Tad ostanu potpuno šokirani jer su mislili da dolaze, kako kaže, kod pravog Švabe.
- Tata mi je Švabo, a majka iz Hercegovine - kaže Mihael koji bez akcenta govori jezik većine naših nekadašnjih sunarodnika. Uz osmeh objašnjava i da mu je majka Hrvatica iz tog dela BiH.
A otkud da tako dobro govori jezik? Mihael objašnjava da se u vrtiću, školi, na ulici od rođenja govorio nemački a da je u kući bila druga priča - tu se pričalo na našem, kako on kaže uz osmeh, objašnjavajući da su "i on i buraz i tata išli dodatno u školu kako bi bolje savladali naš jezik".
Veli da je to mami bilo izuzetno bitno, posebno kad idu dole na fešte, u zavičaj, da mogu da razumeju, da pričaju s ljudima... A za oca kaže da baš voli da ide u Bosnu od samog početka, i po nekoliko puta godišnje, zabeležila je kamera Jutjub kanala Auslenderi koji priča priče naših gastarbajtera u Nemačkoj, iz svih krajeva nekadašnje Jugoslavije.
Tako radi i Mihail, ide za Bosnu i Hercegovinu i do 5 puta godišnje samo da bi napunio svoje baterije i oslobodio se stresa. Dodaje i da ne pravi nikakvu razliku "između naših ljudi i Nemaca, čovek je čovek".
- Tata taj život dole obožava, pa ko ne bi, hrana, piće... U početku je mama prevodila, ali svi su uvek bili uz njega i ujna, tetka, baba, pokojni did - kaže Mihael, koji je izučio za finansijskog i savetnika za osiguranje.
Klijenata ima svakakvih - i inženjera i onih sa bauštele, i naših i Švaba, Turaka, Kineza: - Meni svaki dan uđe i Švabo i naš, dodaje on.
Kad ide dole, kaže, da se oseća da "iđe na svoje" a ne kao gost u posetu da dobro popije i pojede.
Ali svaka osoba je svoja i ja mogu da pomognem da ostvari šta želi, ali cilj je ličan. Ego mnoge može da uvede da kažemo u "bananu" i svaka osoba sa svojom odlukom mora da živi.
- Ja kao ja svakom bih preporučio da uzme neki fini auto a tu razliku stavi sebi za teška vremena ili da kupi jednog dana stan ili kuću - pojašnjava Mihael složivši se sa tim da je prosečna plata u pokrajini Baden-Virtemberg 2.500 evra.
Kad je reč o skupoći, veli da s ekipom u Nemačkoj, što je par momaka, nema izlaska bez 200 evra.
Kurir.rs/Youtube Auslenderi