Za nikotinske vrećice koje se stavljaju između usne i desni, takozvani "snus" od januara sledeće godine takođe će se plaćati akciza, a istim nametom biće opterećen i prirodni gas kao energent za grejanje i pogon motornih vozila, ali od januara 2025. godine.
Ovo su samo neke od novina koje su predviđene izmenama važećeg Zakona o akcizama koje je usvojila Vlada Srbije. Tu su i postojeći nameti, koji će važiti već od 1. oktobra, a to su specifične akcize za gorivo i druge derivate nafte, duvanske prerađevine i alkoholna pića, kafu i tečnosti za punjenje elektronskih cigareta u iznosu od osam odsto.
"Snus" ne postoji kao kategorija u postojećem Zakonu o duvanu, pa se očekuje da će uskoro doći i do promena ovog propisa.
- S obzirom na to da se tržište duvana i duvanskih proizvoda kontinuirano menja, idući u smeru razvoja novih i alternativnih proizvoda, koji u svom sastavu ne sadrže duvan, ali sadrže nikotin, ovim zakonom predlaže se uvođenje novog akciznog proizvoda – nikotinske vrećice - stoji u obrazloženju Predloga izmena i dopuna Zakona o akcizama.
Novi zakon predviđa da se akciza na nikotinske vrećice plaća na jedan kilogram neto mase sadržane u nikotinskim vrećicama, u iznosu od 4.500 dinara po kilogramu.
Snus je vrsta duvana koja se ne puši, već se pakuje u ambalažu koja podseća na kesice čaja i žvaće. To je kombinacija duvana koji je napravljen tako da se gurne između vilice i obraza i onda on pušta duvanske produkte. Ono što je najveći problem, postoje zaslađeni američki proizvodi i deluje slatko ali nije, opasno je. Stručnjaci upozoravaju da je to jedan težak narkotik.
Akciza i na prirodni gas
Drugi proizvod koji će se ubuduće oporezivati akcizom je prirodni gas, na koji će se akciza naplaćivati počev od 2025. godine, a konkretni iznosi će zavisiti od svrhe za koju se gas upotrebljava.
- Na prirodni gas za krajnju potrošnju plaća se akciza u iznosu od 1.097,20 dinara po megavatsatu za pogon motornih vozila i akciza u iznosu od 63,30 dinara za megavatsat za grejanje - navodi se u Predlogu zakona.
Akcize na gorivo
- Akciza na olovni benzin biće 66,42 dinara za litar, sada - 61,50 dinara.
- Na bezolovni benzin akciza će biti 62,47 dinara, sada - 57,84 dinara.
- Na gasna ulja nova akciza iznosiće 64,24 dinara, sada - 59,48 dinara.
- Na kerozin biće 74,89 dinara, sada - 69,34 dinara
- Na tečni naftni gas biće 48,78 dinara, sada - 45,17 dinara.
Akcize na alkoholna pića
Od 1.oktobra porašće i akcize na sve vrste alkoholnih pića: umesto dosadašnjih 46.250 dinara na jaka alkoholna pića naplaćivaće se 49.950 dinara nameta. Kada su u pitanju niskoalkoholna pića plaća se 23,14 dinara po litru, a biće 24,99 dinara, i odnosiće se na pića koja nisu pivo i koja imaju sadržaj alkohola ispod pet odsto.
Na pivo iznosi 26,44 dinara po litru, a biće 28,55 dinara i ta akciza će važiti i za niskoalkoholna pića koja sadrže pet odsto ili više procenata alkohola (vino, na primer).
Akcize na kafu
Akciza na kafu plaćaće se na jedan kilogram neto mase u iznosu od 100,43 dinara na neprženu kafu (trenutno iznosi 92,99 dinara), dok će na prženu kafu akciza biti 125,53 dinara po kilogramu (sada je 116,23 dinara).
Na ljuspice i opne od kafe akciza će biti 138,08 dinara po kilogramu (sada je 127,85 dinara), dok će se na ekstrakte, esencije i koncentrate od kafe naplaćivati 188,31 dinara (sada je ovaj namet 174,36 dinara po kilogramu).
Akciza na kafu za jedan kilogram neto mase kafe sadržane u gotovom proizvodu naplaćivaće se u iznosu od 376,62 dinara po kilogramu (a sada je 348,72 dinara).
kurir.rs
Bonus video: