Finansijsko tržište u Sjedinjenim Američkim Državama potresla je propast jedne od najvećih banaka koja se raspala u samo nekoliko dana i ostavila klijente i investitore u neizvesnosti.
To je najveća propast jedne banke u SAD-u od 2008. godine, kada je, krahom nekih od najvećih američkih banaka, izazvana finansijska kriza.
PredsednikDžozef Bajden saopštio je da će oni koji su doveli do propasti banke Silicijumske doline odgovarati, istovremeno najavljujući stroži nadzor i regulisanje rada.
Federalna korporacija za osiguranje depozita zaplenila je imovinu banke Silicijumske doline, koja je propala nakon što su štediše, uglavnom tehnološki radnici i kompanije koje se bave rizičnim kapitalom, počeli ubrzano da povlače svoj novac. Akcije banaka u Evropi i Aziji, pale su, pošto je kolaps banke Silicijumske doline fokusirane na startup nastavio da pogađa tržišta.
- Tržišta su veoma nervozna. Još uvek se to oseća, efekti ove banke iz Silicijumske doline i sve okolnosti sa osiguranjem depozita, to čini investitore malo nesigurnim - rekao je Artur Bruner, specijalista za fiksne prihode u ICF banci.
Evropski indeks banaka pao je za 4,3%, što ga je ostavilo na putu za najveći dvodnevni pad otkako je Rusija započela invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. Veliki pad je zabeležen i u nemačkoj "Commerzbank" koja je pala za 7,5% i "Credit Suisse" 7,8%. Evropski stručnjaci uveliko rade na tome da ne dođe do kolapsa banaka u Evropskoj Uniji iako za sada tvrde da ne postoji rizik od većih posledica kao u Americi.
- Što se tiče tehničkog poređenja stvari, nema nikakve veze. Tržište u Americi nema nikakve veze sa onim u Srbiji. Potpuno je drugačija tržišna regulativa i mehanizmi upravljanja banaka. Ovde je banka pogrešila jer se nije obezbedila od ishoda koji je došao sada - rekao je Dušan Uzelac, sa portala "Kamatica".
Kurir.rs