Održiva budućnost

BUDUĆNOST! AMBASADE NORVEŠKE, FINSKE, DANSKE I ŠVEDSKE: Srbija je važan partner u zelenoj tranziciji

Dodajte Kurir Biznis u vaš Google izbor
Ana Paunković

Inicijativa

Nordijski zeleni projekat

l Nordijski zeleni projekat 2022/2023. inicijativa je koju sprovode četiri nordijske zemlje koje predstavljaju ambasade Danske, Finske, Norveške i Švedske u Srbiji. Partnerstvo za obnovljive izvore energije je događaj koji vodi Ambasada Norveške u procesu pomoći Srbiji da ubrza sopstvenu zelenu tranziciju i preduzme akciju u vezi sa zelenim inicijativama na regionalnom nivou u jugoistočnoj Evropi i zapadnom Balkanu. Prva konferencija na temu održive poljoprivrede, čiji pokrovitelj je bila Ambasada Danske, održana je u oktobru ove godine u Novom Sadu i imala je za cilj partnerstvo za održivu poljoprivredu, dok se naredna konferencija očekuje u februaru sledeće godine.

Foto: Ana Paunković

Ministarka Đedović: Prepoznajemo značaj obnovljivih izvora energije

Povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije u energetskom miksu Srbije je neminovno kako bismo brže napredovali u energetskoj tranziciji, dostigli karbonsku neutralnost, viši stepen zaštite životne sredine i energetske efikasnosti. Građani Srbije takođe prepoznaju značaj korišćenja energije iz obnovljivih izvora energije, između ostalog i kroz postavljanje solarnih panela, što je kroz sistem kupac-proizvođač prvi put uvedeno u pravni sistem naše države Zakonom o korišćenju obnovljivih izvora energije. Naši građani su svesni da kroz zelenu energiju učestvuju u zaštiti životne sredine i energetskoj tranziciji - izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović na zatvaranju konferencije.