NISMO NI SVESNI KOLIKO SU ŠUME VAŽNE! U Srbiji raste 40 vrsta lišćara i 9 četinara, a imamo i prašume NAJVEĆA POŠUMLJENOST NA KIM
Na Šumarskom fakultetu danas se održava Forum “Veliko pitanje” koji predstavlja najvažniji dogadjaj u okviru Velike nedelje koja se obeležava kroz akciju Zasadi drvo. U kakvom stanju su srpske šume, kolika je trenutno pošumljenost naše zemlje, a kolika bi trebalo da bude i kako to da postignemo, samo su neka od pitanja na koja odgovore čekamo godinama, a neke od njih saznaćemo upravo na ovom forumu.
A na ovom forumu smo imali prilike da čujemo da je pošumljenost Srbije od 38% do 41%. Najmanja pošumljenost je u Vojvodini, zatim u centralnoj Srbiji i iznosi oko 30%, a na Kosovu i Metohiji je oko 42%.
- U Srbiji je prosečna pošumljenost u odnosu na celu zemlju oko 30%. Iidući od Vojvodine, ka centralnoj Srbiji i na Kosovu i Metohiji. Srbija spada u srednje pošumljene zemlje, a na tome će se i raditi u narednom periodu. Naša zemlja je lišćarska zemlja. Na našem području postoji 49 vrsta koja rastu kod nas, a od toga je 40 vrsta lišćara i 9 vrsta četinara. Procenat šuma u državnom vlasništvu je 53%, a 47% je u prviatnom vlasništvu - rekla je za televiziju Kurir Biljana Krsteski, koordinator za zaštićena dobra Zavoda za zaštitu prirode.
Biljana Krsteski, koordinator za zaštićena dobra Zavoda za zaštitu prirode istakla je da je važnost ekosistema ogromna.
- Važnost šumskih ekosistema je ogromna. Zaštićena su i pojedinačna drva, kao i celi kompleksi. Ukupno kod nas ima 466 zaštićenih prirodnih dobara, to je prek 690.000 hektara površine. Znalajni su i Felješana i Mustafa koje se nalaze na teritoriji opštine Majdanpek - rekla je za televiziju Kurir Biljana Krsteski, koordinator za zaštićena dobra Zavoda za zaštitu prirode.
Bonus video: