opa, bato

ZARADE 2.000 EVRA MESEČNO, A RADE 15 MINUTA DNEVNO?! Nedostatak radnika podigao cene usluga MAJSTORI DANAS PLAĆENIJI OD HIRURGA

Shutterstock Novčanice od 2.000 dinara

Oglas za posao čobanina uz platu od 1.000 evra zapanjio je Srbiju, a kad smo videli i da vodoinstalater može da zaradi 2.000 evra mesečno mnogi su ostali u šoku.

Zašto su ovakvi poslovi toliko plaćeni i da li smo "grešili" završavajući fakultet umesto da učimo zanat objasnili su predsednik Izvršnog odbora Unije poslodavaca Srbije Andrija Brkić i Miloš Turinski iz Infostuda.

- To je realnost. Za posao pastira plata je delovala visoko i sam oglas je imao dovoljno prijava. Plata vodoinstalatera deluje nama visoko, ali ako rade sami za sebe zarade toliko i za mnogo manje nego mesec dana. Ne isplati im se da rade za nekoga već za same sebe. Ne moraju da čekaju mesec dana da bi zaradili 2.000 evra - rekao je Turinski.

Navodno je jedan vodoinstalater samo tri minuta radio na WC šolji i za to uzeo 8.000 dinara. Turinski navodi da je to sasvim logična računica.

- Zamislite da uradi samo pet takvih poslova dnevno i tako pet dana u nedelji - navodi Turinski.

Foto: Profimedia

Vodoinstalater bi tako očas posla izašao na cifru od 200.000 dinara. A radio bi 15 minuta dnevno... Ako dodamo i još neki "poslić" sa strane cifra od 2.000 evra je dostižna i to za vrlo kratko radno vreme.

- Fale nam trenutno radnici u svim profesijama. Mi to gledamo tako da pokrenemo inicijative prema Ministarstvu obrazovanja jer ono mora da bude uključeno. Da planiramo, a ne da čekamo problem. Moramo da razmišljamo unapred da bismo rešili problem - rekao je Brkić.

Lekar zaradi 1.000 do 1.500 evra sa sve dežurstvima u kovid bolnicama...

Zašto onda neko ne ode na zanat umesto da "juri" najvišu stručnu spremu? Ako uzmemo u obzir i odgovornost koju lekar oseća prema ljudskom zdravlju i životu, a vodoinstalater brine samo da li je gumica na česmi dobro zavrnuta zaista deluje zbunjujuće.

- Neko vreme je bio trend da svako ko završava školu odmah razmišlja o fakultetu i slušali smo kako nam fakultet otvara vrata da se odmah zaposlimo. Ali mi sada sa zanatlijama imamo problem. Nisu to samo stari zanati već i recimo građevina. Nemamo tesare... Ovakvo pitanje zahteva višedecenijsko planiranje, a moguće je da nismo možda imali pravu organizaciju po pitanju toga šta ćemo kada taj fakultet završimo - rekao je Brkić.

Turinski je saglasan.

- Mi učimo da moramo na fakultet, a sistem ne radi baš tako. Mi šest godina unazad imamo deficit. Više se traže po oglasima ljudi sa srednjom stručnom spremom nego sa visokom. To je 60-40 odsto u korist srednje škole ili zanata naspram završenog fakulteta. Čim nedostaju neki radnici povećava se cena na tržištu rada - rekao je stručnjak.

Turinski je kazao i da za takva zanimanja sada uvozimo radnike jer Srbi nisu zainteresovani. Tako više nije retkost u Srbiji da kurir ili dostavljač bude iz Uzbekistana, Turci ili Kinezi rade na građevini, a na proizvodnim pozicijama su radnici sa Šri Lanke.

(Kurir.rs/Mondo)

Bonus video:

This browser does not support the video element.

01:50
Dostavljači hrane rade za 200.000 dinara mesečno ali pod ovim uslovima rada Izvor: Kurir televizija