Podrška u kretanju za mlade sa invaliditetom
Svi imamo ista prava i treba da imamo jednake uslove da ostvarimo svoje životne potrebe i ciljeve. Tamo gde uslovi nisu jednaki, naša je zajednička obaveza da kao društvo reagujemo i uradimo sve što je potrebno da tu nepovoljnu situaciju popravimo. Sa namerom da se mladim ženama i muškarcima sa invaliditetom obezbede bolji uslovi za samostalno kretanje, a šira zajednica upozna sa njihovim potrebama, realizovan je međunarodni projekat uz podršku Erasmus+ programa EU, u kojem je učestvovalo i udruženje Azbuki iz Niša.
Udruženja iz Srbije, Italije i Bugarske su tokom zajedničkih aktivnosti pripremila i realizovala trening kurs za mlade sa invaliditetom o pravima koja se tiču samostalnosti pri kretanju i zaštiti ovih prava, , a kreirana je i platforma za onlajn mapiranje pristupačnih mesta za mlade sa invaliditetom. Mapu lokacija u Nišu pogledajte na sajtu projekta.
“Za razliku od svojih vršnjaka i vršnjakinja, mladi sa teškoćama u kretanju žive sa velikim rizikom od socijalne isključenosti zbog nemogućnosti da dođu do mesta za razonodu i socijalne kontakte. Na taj način oni su lišeni jednakog učešća u društveno-ekonomskim procesima”, poručuju partneri na projektu, koji su zbog toga sproveli anketu koja je rezultirala detaljnom analizom potreba mladih žena i muškaraca koji imaju teškoća u kretanju.
Kako ističu, glavni cilj celog projekta bilo je pružanje podrške mladima sa invaliditetom i omladinskim radnicima i radnicama koji rade sa mladima sa invaliditetom.
“Podrška se sastoji u razvoju i korišćenju alata za povećanje razumevanja prava mladih sa invaliditetom na osamostaljivanje pri kretanju i podsticanju socijalne uključenosti korišćenjem internet mape pristupačnih mesta za slobodne aktivnosti”, poručuje Dragana Lazarević iz Udruženja Azbuki.
U okviru projekta pripremljen je trening kurs, publikacija za mlade koja je kompletno dostupna u elektronskom obliku. U publikaciji se mogu naći informacije o pravima koja se tiču samostalnosti u kretanju, standardima pristupačnosti, potrebama i izazovima u pružanju podrške, ali i o osnovnim pravima garantovanim u EU.
Po ugledu na Evropsku uniju, neophodno je eliminisati diskriminaciju i obezbediti ostvarivanje svih prava osoba sa invaliditetom, ravnopravno sa drugima, ne samo u teoriji već i u praksi.
Projekat „Podrška osamostaljivanju pri kretanju mladih sa invaliditetom kroz usmeravanje i mapiranje pristupačnih lokacija“ realizovalo je udruženje AzBuki iz Niša, zajedno sa partnerima iz Bugarske i Italije, uz finansijsku podršku Evropske komisije kroz program Erasmus+.
Više detalja o aktivnostima pronađite na zvaničnom sajtu projekta.
Promo tekst