O temi porodičnog biznisa i njegovog ukupnog udela u srpskoj ekonomiji razgovarali smo u Pulsu Srbije sa Nebojšom Atanackovićem, predsednikom Unije poslodavaca Srbije.
Porodične firme u Srbiji imaju veći primat nego u drugim zemljama, da li je to karakteristicno samo za nas ili i u ostalim zemljama?
- Kao i u mnogim drugim stvarima, naša privreda se trudi da dostigne neka rešenja koja imaju strane, razvijene privrede. Kada govorimo o porodičnim firmama, to su poslovanja gde aktivno radi porodica ili firme koje su se generacijski održale. Sve svetske privrede zavise od malih i porodičnih firmi, da bi ukupni privredni razvoj bio bolji - rekao je predsednik Unije poslodavaca Srbije
Prolazili smo kroz razne promene društvenih sistema, to se itekako odnosilo i na ekonomiju.
- Kada govorimo o privatnim firmama, ne trebamo zaboraviti veliki broj domaćih firmi koje nastaju. Mi smo uspeli posle rata da sačuvamo poljoprivredna gazdinstva, i ona su nas i spasila jer smo imali dovoljno jeftine hrane. Danas se porodične firme uglavnom bave onim poslovima koje glava porodice najbolje poznaje, ljudi najčešće idu ka trgovini, ugostiteljstvo, agencije. Od toga uglavnom kreću, i onda u zavisnosti od ambicija razvijaju biznis. Sva ta mikropreduzeća su porodične firme - rekao je Atanacković.
Po popisu iz 2020. godine čak 7 milionera u Srbiji upravo dolazi iz porodičnog biznisa.
- To u velikoj meri zavisi od konkurencije i želja - zaključio je Nebojša Atanacković.
Kurir.rs/M.L.
Bonus video: