BEOGRAD - U prvih šest meseci 2020. godine u Srbiji je zbog pandemije opao broj prodatih nekretnina za 14 odsto, ali su bile skuplje u odnosu na isti period 2019. godine jer je ukupna suma novca manja za osam odsto, saopštio je nedavno Republički geodetski zavod.
"U prvoj polovini ove godine prosečna cena kvadrata stana u starogradnji je bila 997 evra a u novogradnji 1.337 evra, a u istom periodu 2019. godine kvadrat u starogradnji je koštao 950, a u novogradnji 1.320 evra", navodi se u saopštenju.
Nekretnine su se prvih šest meseci plaćale gotovinom u 67 odsto kupovina, a ostalo kreditnim sredstvima. Ove godine nekretnine su plaćane za pet odsto više novcem iz kredita nego prošle godine. U prvih pola godine sklopljena su 40.884 ugovora o kupoprodaji nekretnina, odnosno 14 odsto manje nego u istom periodu 2019. godine.
Nekretninama se najviše trgovalo u junu, sklopljeno je 10.288 ugovora, 20 odsto više nego u istom mesecu 2019. godine. U prvoj polovini ove godine najviše se trgovalo stanovima, građevinskim i poljoprivrednim zemljištem.
"Znatno je povećan broj prodatih vikendica koje u ukupnom prometu učestvuju sa jedan odsto", navodi se u saopštenju. Dodaje se da je najveći broj kupoprodaja obavljen u Vojvodini, a zatim u Beogradu.
Najskuplji hektar njive u prvoj polovini ove godine prodat je u novosadskom prigradskom naselju Kać za neverovatnih 100.000 evra po hektaru. Istu cenu prošle godine držala je oranica u selu Gunaroš kod Bačke Topole u Severnobačkom okrugu. Stručnjaci navode da će njive biti još skuplje, jer ih je sve manje.
Cene kupljenog i prodatog poljoprivrednog zemljišta širom Srbije kreću se od minimalnih 100 evra po hektaru do 100.000 evra, podaci su Republičkog geodetskog zavoda.
Prema izveštaju RGZ-a, oko 90 odsto prodatih njiva površine su od deset ari do tri i po hektara. Što se tiče kupljenih njiva koje imaju više od pet hektara, većina se nalazi na teritoriji Vojvodine.
Najviša cena oranice u Beogradu bila je 56.800 evra za hektar, dok je u Šumadiji i zapadnoj Srbiji najskuplji hektar prodat za čak 52.650 evra. Stručnjaci upozoravaju da je obradivog zemljišta sve manje i da će, shodno tome, ono biti sve skuplje.
(Kurir.rs/Beta)