Poljoprivredno-prehrambena industrija je naše nacionalno blago za čiji je rast neophodno ulaganje u modernizaciju, smatraju panelisti prve konferencije u Srbiji sa interaktivnom Expo Zonom
Srbija nema ni more, ni naftu, ni zlata koliko želi, ali zato ima plodno zemljište i zdravu hranu.
To je nacionalno bogatstvo koje Srbiju izdvaja kao samoodrživu zemlju, rekao je Branislav Nedimović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, otvarajući prvu onlajn konferenciju "Adrija medija grupe" pod nazivom "Nova era poljoprivrede".
Učesnici ove pionirske konferencije, tokom koje je organizovana i prva interaktivna Expo Zona u Srbiji, u tri panela su istakli strategije, potencijale i projekte kojima se skicira put modernog razvoja domaćeg agrara.
- Mi, kao ministarstvo, sanjamo velike snove za srpsku poljoprivredu, a koliko ona ima potencijala, pokazala je pandemija virusa korona. Kada dođe do problema, najbitnija je hrana. Iako ne možemo da se pohvalimo morem, nemamo tankere nafte, a ni zlata koliko bismo želeli, mi obilujemo plodnim zemljištem i zdravom hranom. To je naše blago i naš najbolji brend - istakao je ministar Nedimović na prvom panelu posvećenom bezbednosti hrane, održivosti i daljem razvoju od 2020.
On je dodao i da Srbija spada u retke koje su, kada je u pitanju hrana, samoodržive.
Tri pravca razvoja
- Pored tradicije i klime, veoma bitan faktor je tržište. A mi smo u vreme krize dokazali da, osim što posedujemo sasvim dovoljno hrane za naše građane, beležimo suficit, te smo deo robe i izvozili. Obezbeđivanje izvoza jabuka za Indiju tokom vanrednog stanja najbolji je primer za to - rekao je Nedimović.
Podsetio je da Srbija poljoprivredne proizvode najviše plasira u zemljama u okruženju i EU, ali da se s povećanjem tražnje povećava i tržište.
- Cilj nam je da uvežemo poljoprivredu, prehrambenu industriju i proizvodnju, jer je pored ulaganja u proizvodnju bitno i razrađeno tržište. Ako nemate kome da prodate proizvode, sami ćete ugušiti sebe - objasnio je Nedimović i istakao da će glavne aktivnosti ministarstva koje vodi u narednom periodu biti usmerene na komasaciju, odnosno ukrupnjavanje poljoprivrednih poseda ispod Save i Dunava, izgradnju sistema za navodnjavanje, za šta je namenjeno 70 miliona evra, kao i davanje subvencija proizvođačima za kupovinu najsavremenije poljoprivredne opreme.
Da su poljoprivredno-prehrambeni sektor, kao i razvoj ruralnih oblasti, veoma bitni za opstanak i napredak zemlje, pogotovo u uslovima pretećih ekonomskih kriza, ukazao je Miloš Milovanović, koordinator projekata FAO i EBRD u Srbiji.
- Poljoprivreda u ovim oblastima predstavlja kičmu razvoja, a ključ uspeha leži u ulaganju u privredu i partnerstvo državnog i privatnog sektora - rekao je Milovanović, koji smatra da moramo da naučimo kako da plasiramo inovativni proizvod.
Kriza je prilika
Siniša Mitrović, savetnik predsednika za cirkularnu ekonomiju u Privrednoj komori Srbije, naveo je da je Srbija pokazala veliku kondiciju i dala dobar odgovor na pandemiju.
- Strateška prednost Srbije je poljoprivreda, koja nije posustala u doba korone, što je dobro jer se, prema našim predviđanjima, očekuje stalna smena zdravstvene i privredne krize. Kriza je dobra prilika koja se ne sme propustiti, a važno je da se usmerimo na izmenu algoritama proizvodnje i potrošnje. Bitno je okrenuti se ekosistemima, koji su važni za proizvodnju hrane, ali i za održivost čitave zajednice - zaključio je on.
Kurir.rs/Milica Vujović
Foto: Kurir printscreen