PORESKI STRUČNJACI ZADOVOLJNI KRIZNIM PAKETOM VLADE ZBOG KORONE: Ovo je spas u pravi čas

Tanjug/Dragan Kujundžić

Paket mera za pomoć privredi, posebno mikro i malim preduzećima kroz odlaganje plaćanja brojnih vrsta poreza, dobra je mera države i stiže u pravi čas, ističu poreski stručnjaci u prvim reagovanjima na paket mera pomoći srpskoj privredi. U Udruženju poreskih savetnika Srbije nadaju se da će se mere dodatno prilagođavati potrebama privrede, kaže predsednik Skupštine tog udruženja Lazar Srdanov.

Korona virus ne ugrožava samo građane, već je, kaže Srdanov, najveći "potencijalni bolesnik privreda", pa je dobro, smatra, što je država sa početnog fokusa zaštite zdravlja građana mere proširila i na zaštitu privrede.

"Firme su već u problemu oko isplata zarada i doprinosa pa je dobrodošla mera odlaganja plaćanja poreza na zarade kao i doprinosa, odnosno, njihovo kasnije plaćanje u ratama", kaže Srdanov.

Odlaganje plaćanja akontacije poreza na dobit za drugi kvartal je važno, smatra, jer će smanjiti obaveze privredi.

"Ovo je prvi paket mera i ne smatram da će biti i jedini, jer je neizvesno koliko će sve potrajati, a sigurno je da će biti još reakcija i zahteva, kao i prilagođavanja mera državne podrške", kaže Srdanov.

Tanjug/Dragan Kujundžić 
foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Kao značajnu mere države navodi i pomoć malim privrednim subjektima u isplati minimalaca jer su upravo ta preduzeća sa najmanjim rezervama novca i roba.

"Dobro je da je država usmerila mera na one kojima je podrška najpotrebnija jer nemaju svi iste potrebe u ovakvoj situaciji", kaže Srdanov.

Sa ovim stavovima saglasan je i Milan Trbojević poreski savetnik i knjigovođa.

"Državi je bitno da se zadrži broj radnika. Subvencije su tako i usmerene, na osobođenje poreza i doprinosa, pokrivanje dobrog dela plate, odnosno, isplatu, minimalca što će zadržati dobar deo radnika" smatra Trbojević.

Ovim merama se čuva nivo zaposlenosti jer bi u suprotnom, da nisu donete, došlo do otpuštanja radnika koji bi pali na teret Nacionalne službe za zapošljavanje, odnosno, morala bi im se isplaćivati nadoknada za nezaposlene. Sve to bi, dodaje Trbojević, uticalo na pad kupovne moći stanovništva, što se sada izbeglo sa ovim merama države.

Prema podacima Agencije za privredne registre, u Srbiji je registrovano oko 270.000 preduzetnika, dok je u kategoriji privrednih društava na spisku nešto više od 131.000.

"Trenutno je problem kod svih što su u velikom broju delatnosti stali prihodi. Kod malih paušalaca, koji rade za sebe i nemaju kancelariju, najveći problem su bili porezi i doprinosi, a koji će sa odlaganjem naplate poreza, taj novac moći da iskoriste za ponovno pokretanje posla", rekao je Trbojević.

(Kurir.rs/Tanjug/Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić)