25.000 SRBA GODIŠNJE ODE U NEMAČKU! PLATA OD 1.400 DO 4.000 EVRA: Najskuplja im kirija, ali se dodatni rad plaća papreno

Shutterstock

Oko 450.000 Srba živi u Nemačkoj, 100.000 više nego što ih je u Austriji i 200.000 više nego u Švajcarskoj. Godišnje ih u proseku u Nemačku ode oko 25.000 . Da li će ovaj broj biti veći ili manji od 1. marta naredne godine kada na snagu stupa novi zakon za odlazak građana Zapadnog Balkana u Nemačku, još je rano proceniti, ali ono što je izvesno jeste da će propisi doneti i olakšice i ograničenja.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Nemačke, u 2015. godini u Nemačku je otišlo 24.616 Srba, a godinu dana kasnije 33.000. Ovaj broj znatno je veći ukoliko se zna da veliki broj građana u Srbiji ima hrvatski pasoš i da u Nemačku odlaze iz Hrvatske, odakle se godišnje u Nemačku iseli oko 50.000 ljudi. Procene su da je put Nemačke od 2000. godine iz Srbije otišlo više od 200.000 građana.

Građani Srbije u Nemačkoj uglavnom žive u industrijski moćnim pokrajinama - Severnoj Rajni-Vestfaliji, Bavarskoj, Baden-Virtembergu, Hesenu, Berlinu, Hamburgu... Najčešće rade u građevinarstvu, ugostiteljstvu i u proizvodnji, ali i u zdravstvu, metalnoj industriji, poljoprivredi, kao i na uslugama čišćenja... Do posla dolaze preko poznanika, a najčešće preko rođaka koji su se u Nemačkoj "obreli" mnogo ranije. Oni im u početku, dok se ne snađu i ne dobiju dve, tri plate, vrlo često daju i smeštaj.

Najveće plate do 4.000 evra zarađuju profesionalni vozači. Održavanje kuća plaća se 30 evra po satu, radnici na obezbeđenju mogu da zarde 1.800 evra mesečno, radnici u klanici do 2.000 evra najviše, ziradi 8-9 evra po satu, medicinske sestre 2.300 evra mesečno, a negovateljice za stare 1.800 evra.

Za većinu poslova koje rade ne treba im znanje jezika, mada je poželjno, dok je u zdravstvu obavezno. Veliki broj njih, zbog dece rade skraćeno radno vreme do 13 ili do 15 sati, ali i sa tim radnim vremenom mogu da zarade 1.400 evra, koliko iznosi minimalac u Nemačkoj.

"Ono što je važno zna se kad radiš, kad odmaraš, a i da će ti svaki prekovremeni sat biti plaćen. Kući sa posla ideš i umoran, ali bez stresa i pitanja šta će biti sutra. Zna se da ćeš dobiti platu na vreme i da ćeš imati dovoljno novca da pokriješ sve troškove bez ustezanja i kalkulisanja čega treba da se odrekneš", kaže nam Mario koji se iz Beograda sa porodicom uputio put Nirmberga pre četiri godine, a danas radi na poslovima obezbeđenja u jednoj nemačkoj privatnoj firmi.

(Kurir.rs/Blic)