Stručnjaci očekuju porast broja nezaposlenih

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku stopa nezaposlenosti u Srbiji u aprilu je 25,5 procenata, a procene Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije govore da će do kraja godine iznositi 27 odsto

BEOGRAD - Srbija bi 2012. godinu mogla da završi kao evropski rekorder po nezaposlenosti sa stopom do 30 odsto, što je posledica velike neaktivnosti privrede, upozorili su ekonomski analitičari.

Mere nove Vlade Srbije usmerene na povećanje zaposlenosti teško će imati pozitivne efekte u ovoj godini, a boljitak se može očekivati tek u 2013, uz povećan nivo stranih investicija, istakli su analitičari.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku stopa nezaposlenosti u Srbiji u aprilu je 25,5 procenata, a procene Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije govore da će do kraja godine iznositi 27 odsto.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Ljubodrag Savić rekao je da je procena Bečkog instituta možda i optimištična izrazivši bojazan da bi nezaposlenost do kraja godine mogla "skočiti" i na 30 procenata, uz pad bruto društvenog proizvoda.

"Sve što se desava sa proizvodnjom, padom BDP i porastom nelikvidnosti mora ostaviti posledice i na zaposlenost", ocenio je Savić.

Prema njegovim rečima, na pad BDP najviše će uticati drastično smanjena poljoprivredna proizvodnja, loša situacija u Železari Smederevo zbog odlaska Ju es stila i poteškoća u pronalaženju strateškog partnera kao i manja proizvodnja od planirane u Fijatu u Kragujevcu.

Savić je ukazao da je trebalo da proizvodnja u Kragujevcu počne sredinom godine i da se godišnje proizvodi 30.000 automobila, a može se očekivati svega nekoliko hiljada.

Ekonomista Miroslav Zdravković rekao je da bi na smanjenje nezaposlenosti u Srbiji pozitivno uticalo ekonomsko jačanje Evropske Unije, što nije na vidiku, ali i povećanje investicija u Srbiji.

On smatra da treba sačekati mere Vlade Srbije koje bi mogle da utiču na smanjenje nezaposlenosti, navodeći da je u martu i aprilu zabeleženo blago smanjenje tog negativnog trenda, a već u maju rast broja nezaposlenih za oko 2.000. Sa visokom stopom nezaposlenosti, kako predviđa Bečki institut, Srbija je neslavni rekorder, a ispred nas su samo Bosna i Hercegovina i Makedonija sa 28 odnosno 31 odsto.

Nešto bolje stanje u poređenju sa drugim članicama nekadašnje Jugoslavije je u Hrvatskoj gde procenat nezaposlenosti dostiže 14,5 odsto, dok je u Sloveniji 8,8 odsto, ali tamo već računaju s padom BDP od 1,5 odsto.
Prema podacima Evropskog zavoda za statistiku u zemljama evrozone nezaposlenost je u maju iznoslila 11,1 odsto, a prednjače Španija i Grčka sa stopom od 24,6 odnosno 21,9 odsto, dok je u Austriji najniža stopa nezaposlenosti 4,1 odsto.