NAJVEĆI MINISTARSKI SAMIT ADRIJA MEDIJA GRUPE ENERGETSKA BEZBEDNOST U REGIONU: Ujedinjeni region stvara energetsku stabilnost
Objavljeno
04.06.2019. 8:50h
→ 8:52h
Ministri Srbije, Mađarske, Bugarske, Rumunije, Crne Gore i Republike Srpske podržali zajedničke infrastrukturne projekte
Energetika ne poznaje granice, energetska bezbednost i snabdevanje su regionalno pitanje na kom svi mogu postići uspeh samo uz snažnu saradnju, a Srbija je u tome pouzdan partner svim prijateljima u regionu, glavna je poruka najvećeg regionalnog Samita „Energetska bezbednost u regionu“.
Marina Lopičić
foto: Marina Lopičić
Samit je okupio najveće državne zvaničnike u regionu, ministre iz Mađarske, Bugarske, Rumunije, Crne Gore i Republike Srpske, ali i mnogobrojne eksperte, predstavnike institucija, organizacija i kompanija, koje je na jednom mestu u Beogradu okupio organizator „Adrija medija grupa“, a pod pokroviteljstvom Ministarstva rudarstva i energetike.
- Energetika je danas geostrateško i geopolitičko pitanje. Energetski sektor doživljava tranziciju, mapa ključnih energetskih izvora se menja, kao i rute snabdevanja energentima. Naša saradnja je važna kako bismo prepoznali sve te izazove i da bismo imali zajedničke odgovore. Sjajna je stvar što danas ovde imamo divne goste i želim da im zahvalim, ali i svima vama koji ste podržali ovaj skup - rekao je Antić na otvaranju samita i čestitao kompaniji „Adrija medija grupa“ (AMG) i njenom predsedniku Igoru Žeželju sa saradnicima na organizaciji ovako važnog događaja.
Marina Lopičić
foto: Marina Lopičić
Važni projekti
Na prvom panelu „Energetska stabilnost i saradnja u regionu“, pored srpskog ministra, učestvovali su i ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto, ministar energetike Rumunije Anton Anton, njegov kolega iz Republike Srpske Petar Đokić i koleginica iz Bugarske Temenuška Petrova, kao i ministarka ekonomije Crne Gore Dragica Sekulić.
- Ključno je da razumemo da nijedna od naših država ne može 365 dana u godini da proizvodi onoliko energije koliko joj je potrebno. Zbog toga moramo da se povezujemo i da sarađujemo - rekao je Antić. Među regionalnim projektima, ministar je naveo transbalkanski koridor, novi regionalni i panevropski projekat, trojnu interkonekciju između Srbije, BiH i Crne Gore kroz projekat „Bajina Bašta“, nove hidroelektrane planirane za izgradnju s RS u gornjem toku Drine, interkonekciju s Bugarskom, kao i projekat „Turski tok“.
Marina Lopičić
foto: Marina Lopičić
Utanačeni rokovi
- Nema dileme da sve države koje se nalaze na trasi budućeg gasovoda „Turski tok“ sprovode aktivnosti u skladu s planom i očekuje se da će taj projekta u linijskom delu kroz Srbiju do granice s Mađarskom biti realizovan do kraja ove godine. Sve tri strane su se saglasile da se sve aktivnosti odvijaju dobro i da bi trebalo da prve količine gasa iz Bugarske prema Srbiji poteknu već u 2020. godini. Srbija će svoju linijsku deonicu gasovoda od Zaječara do Horgoša završiti do 18. decembra - rekao je Antić.
Dado Đilas
foto: Dado Đilas
Ministarka energetike Bugarske Temenuška Petkova naglasila je da je gasna infrastruktura važan projekat za Bugarsku i od ključnog značaja za novu energetsku strategiju te države.
- Rokovi za završetak gradnje su poznati, 1. januar 2020. godine, a u međuvremenu „Bugartrans“ gradi 11 kilometara gasovoda od tursko-bugarske granice. Samo kad zajedno radimo na infrastrukturnim projektima, možemo da prevaziđemo izazove - rekla je Petkova, a rumunski ministar energetike Anton Anton je kazao da je ovo vreme velikih tehnoloških izazova i inovacija, a da treba da delimo iskustva i dobru praksu.
Na jučerašnjem samitu održan je i panel o energetskoj tranziciji, ali i o rastu održivih izvora energije, o kojima ćete moći detaljno da pročitate u sutrašnjem broju Kurira.
Marina Lopičić
foto: Marina Lopičić
Dragica Sekulić
POŠTUJEMO JEDNAKA PRAVILA
Dragica Sekulić, ministarka ekonomije Crne Gore, rekla je da svi moramo poštovati jednaka tržišna pravila.
- Ono što je karakteristično za Crnu Goru je da je prva u regionu prešla na tržišno finansiranje obnovljivih vidova energije. Mi smo u poslednjih desetak godina imali ulaganje od oko 250 miliona evra u obnovljive izvore energije - rekla je Sekulićeva.
Igor Žeželj
PODRŽAVAMO REGIONALNU SARADNJU
„Adrija medija grupa“ još jednim događajem ispunjava svoju misiju, a to je stvaranje uslova za bilo kakav konstruktivni dijalog, rekao je Igor Žeželj, predsednik „Adrija medija grupe“, koja je organizovala najveći energetski samit u regionu.
- Vrlo nam je drago što možemo da ugostimo ministre iz regiona na ovako važnom skupu, gde im želim uspešan rad i da svima nama donesu boljitak. Posebno nam je drago što je skup na regionalnom nivou, jer mi kao kompanija regionalnu saradnju i regionalnu komunikaciju podržavamo iz dana u dan - izjavio je Žeželj.
Ekskluzivno Peter Sijarto izričit
ZAPAD DA ELIMINIŠE NEJEDNAKE STANDARDE
Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto izjavio je da je za Mađarsku najvažnije da prati nacionalne interese u energetici, kao i da to važi za ceo region, a da nejednaki standardi, koje imaju neke zapadne zemlje, moraju da budu eliminisani.
- Imamo četiri principa kojih moramo da se držimo. Prvi je da sve odluke moraju da budu zasnovane na konsultacijama, zajedničkom dogovoru i pristanku zemalja centralne i jugoistočne Evrope. Drugi je da nejednaki standardi moraju da budu eliminisani. Trenutno vidimo da kad god imamo saradnju s Rusima - mi se budemo poprilično napadnuti, ali kad Zapad sarađuje s Rusijom, onda je sve u redu - ukazao je Sijarto. Kako dodaje, treći princip podrazumeva da svaka zemlja mora sama da odluči kakav će biti njen energetski miks, kao i da niko ne sme da bude napadan zbog toga, dok četvrti podrazumeva saradnju na nivou Evroazije.
- Razumemo da je ovo period promena zbog nesigurnosti sprovođenja ruskog gasa Ukrajini. Treba da razmotrimo nove rute i nove izvore. Nova moguća ruta je usmerena ka jugu, kroz Tursku, Bugarsku, Srbiju i Mađarsku. Zainteresovani smo da ova ruta bude izgrađena, ali i za napredak u izgradnji infrastrukture i u Srbiji i u Bugarskoj. Mađarska je donela neophodne odluke kako bi već bila u mogućnosti da primi gas do 2021. i 2022. sa granice sa Srbijom - rekao je Sijarto i dodao:
- Nekim našim zapadnim prijateljima ni taj projekat se ne sviđa i zovu ga ruskim. Ali tu su Turska, Bugarska, Mađarska i Srbija. Tri od četiri od tih zemalja su članice NATO ili EU, kakav je onda to ruski projekat? To onda mora biti evropski projekat.
J. P.
Ministar energetike RS Petar Đokić
SA SRBIJOM GRADIMO TRI HIDROELEKTRANE
Republika Srpska radi na povećanju svojih energetskih kapaciteta, a pre svega na većoj eksploataciji vode, a zatim i sunčeve energije i vetra, rekao je ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić.
- Srpska raspolaže sa sva tri izvora: voda, sunce i vetar, i namerava da ih i iskoristi. U toku je realizacija projekta dva vetroparka, snage 100 megavata, i očekujem da će u ovoj godini biti intenzivirane aktivnosti na njihovoj izgradnji. Planira se i izgradnja novih solarnih elektrana na području Hercegovine. Mislim da možemo da dostignemo kapacitet od 200 megavata energije iz solarnih elektrana - rekao je Đokić na panelu „Energetska stabilnost i saradnja u regionu“, na kojem je učestvovao s kolegama iz Srbije, Rumunije, Bugarske i Crne Gore.
Ministar energetike i rudarstva podsetio je da će Srpska sa Srbijom graditi tri hidroelektrane u gornjem toku Drine: „Buk Bijela“, „Foča“ i „Paunci“, a sve tri imaju instalisanu snagu od oko 200 megavata.
- Na tim poslovima postignut je visok stepen i ekonomske i političke saradnje u Srpskoj i Srbiji i očekujem da bi do kraja godine, u fizičkom smislu, mogla da počne izgradnja „Buk Bijele“. To će biti od velike važnosti, ne samo za Srbiju i Srpsku nego je to i pitanje naše spremnosti za regionalnu saradnju - rekao je Đokić i dodao da Srpska želi da i sa Hrvatskom gradi hidroelektranu „Dubrovnik dva“. Ministar Đokić je napomenuo da je Srpska u BiH definisala svoj plan stvaranja potpune energetske bezbednosti i sigurnosti i da u isto vreme uvažava evropske smernice u ovoj oblasti.