NEMA POSKUPLJENJA STRUJE DO DALJEG! Mali: MMF i SB Srbiju vide kao NOSIOCA RASTA u regionu (FOTO)

Tanjug/Dragan Kujundžić

Ministar finansija Siniša Mala izjavio je danas da je sa predstavnicima misije MMF-a bilo razgovora o poskupljenju struje, ali da nikakav dogovor nije postignut, jer su po tom pitanju pogledi Vlade Srbije i MMF-a različiti i to kada se radi i o opravdanosti i o visini iznosa.

Tanjug/Dragan Kujundžić 
foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

"Ne bih izlazio sa više detalja budući da nismo napravili nikakav dogovor", rekao je Mali na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predstavnicima MMF-a koji su na kraju zvanične desetodnevne posete Srbiji.

Šef misije MMF-a Jan Kes Martejn, na pitanje da li bilo reči o poskupljenju struje za pet odsto tokom leta, rekao je da su sa predstavnicima Vlade tokom posete razgovarali o ceni struje i da je to važno pitanje u Srbiji i u drugim zemljama.

Tanjug/Dragan Kujundžić 
foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Martejn je rekao da cena struje mora da bude takva da obezbedi dovoljno prostora za održavanje sistema i ulaganje, a da tu postoji i socijalni aspekt.

Kaže da treba naći dobru ravnotežu između svih tih aspekata.

"Nismo postigli, do ovog trenutka, jasan zaključak", rekao je Martejn.

Ministar finasija Siniša Mali izjavio je danas na završnoj konfrenciji za medije Misije MMF u Beogradu da je Srbija postigla dobre rezultate u oblasti ekonomije i da je zajednička prognoza MMF i vlade da će privredni rast Srbije biti 3,5 odsto 2019. i četiri odsto 2020. godine.

"Po pogroznama MMF i Svetske banke, Srbija je viđena kao nosilac rasta u regonu sa porosečnom stopom rasta od četiri odsto do 2023. godine", rekao je Mali na zajediničkoj konferenciji za novinare.

Tanjug/Dragan Kujundžić 
foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Visoke stope rasta, kako je kazao, znače veće plate i penzije, više investicija u infrastrukturu i bolji životni standard za sve građane Srbije.

Sa predstavnicima MMF se u proteklih deset dana razgovaralo o izazovima kako da se nastavi snažan privredni rast Srbije, kazao je Mali i istakao važnost nastavka strukturnih reformi koje bi trebalo Srbiju da naprave još konkurentijom i kredibilnijom.

Najavio je novi set fiskalnih pravila o kojima se razgovaralo tokom posete Misije MMF, a koja treba sistemski da odrede okvir za definisanje fisklane politike odnosno maksimum iznosa javnog duga, deficit ili suficita u zavisnosti od makroekonomske situacije, kao i indeksaciju penzija.

Mali je naveo da je indeksacija penzija bila jedna od tema razgovora sa MMF i dodao da je najbliži način indeksacije penzija po ugledu na švajcarski model koji podrazumeva da se ona obavlja u zavisnosti od rasta plata i inflacije.

Ministar finansija je naveo i podatke da je Srbija u prvom kvartalu imala suficit u budžetu 5,5 miljiardi dinara, što je kaže bolji rezultat nego što su predviđali, dodao je da je javni dug smanjen i da iznosi oko 50,8 odsto, kao i da nezaposlenost nastavlja da pada.

Tanjug/Dragan Kujundžić 
foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Govoreći o direktnim stranim investicijama, Mali je rekao da je Srbija sa 3,5 milijardi evra, koliko je ostvarila prošle godine, "šampion u regionu", i dodao da je u prvom kvartalu ove godine ostvarila 1,2 milijarde evra.

Najavio je da će u narednom periodu biti izrađen fiskalni pravilnik koji će se u narednih nekoliko meseci naći na razmatranje i očekuje da će biti usvojen u oktobru.

"Želimo da sistemski rešimo fiskalnu politku u smislu ograničenja i kontrole, kako bismo na taj način obezbedili dugoročnu stabilnost naše zemlje", naveo je Mali i dodao da će u junu biti objavljena i fiskalna strategija za narednu godinu.

Govoreći o reformama plata u javnom sektoru, Mali navodi da je dogovor sa MMF da puna implementacija bude sprovedena polovinom naredne godine, a da će se na njoj raditi do kraja godine.

Mali je rekao da je se razgovaralo i o zapošljavanju u javnom sektoru, te podsetio da se kontrola zapošljavanja sprovodi od 2013. godine i dodao da se sa MMF-om razgovara o tome da se pronađe način kako uz kontrolu zapošljavanja dati dovoljno mogućnosti svim državnim organima i preduzeća popunjavaju kadrovske kapacitete i omoguće kvalitetnu uslugu i rast ekonomije.

(Kurir.rs/Tanjug/Foto: Dragan Kujundžić)