Štrajk radnika u kragujevačkoj fabrici Fijat Krajsler automobili Srbija (FCA) je posledica Zakona o radu koji je poslodavcima dao odrešene ruke pa su radnici na izgled zaštićeni, a u suštini su u podređenom položaju, ocenio je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić.
On je za agenciju Beta rekao da to u slučaju kragujevačke fabrike znači "uzmi ili ostavi posao jer je veća ponuda od potražnje radne snage".
"Štrajk radnika u kragujevačkoj fabrici automobila ostaviće krupne posledice za radnike, Fijat, državu Srbiju i građane", kazao je Savić.
Dodao je da radnici ne mogu da ostvare zahteve iz pat pozicije u kojoj su se našli, a ni Fijat da održi proizvodnju.
Italijanska kompanija Fijat je, prema njegovim rečima, poznata kao tvrd poslodavac - popusti, ali ne uvek.
On je podsetio da je Fijat pre godinu - dve kada su štrajkovali njihovi radnici u Poljskoj ispunio zahteve štrajkača.
"Ako je tačno da se Fijat sprema za odlazak tada nema ni potrebe da se pregovara", rekao je Savić.
Dosadašnje vlade razmazile Fijat
Na kompleksnu situaciju, prema njegovim rečima, nije bez uticaja i politika dosadašnjih vlada Srbije od kada je taj investitor došao u Kragujevac "jer ih je razmazila i daje ogromne povlastice".
Dodao je da popuštanje države Srbije takođe može da ima karakter ucene od strane italijanske kompanije.
Investicija Fijata u Srbiji najavljena je prema njegovim rečima kao "posao veka a može da bude i fijasko veka".
"Ne optužujem nikog jer je stanje teško i u Srbiji nema mogućnosti za zapošljavanje, ali i Zakon o radu ne baštini sve tekovine evropskih zemalja u zaštiti prava radnika", rekao je Savić.
U skandinavskim zemljama se, kako je naveo, dohodak firme ravnomernije raspoređuje između poslodavca i radnika, a slično je i u Nemačkoj, pa su štrajkovi retki.
Dodao je da su i radnici Fijata u Kragujevcu rekli da traže veće plate jer misle da za to ima novca.
"U Srbiji radnici mnogo rade a jedva sastavljaju kraj s krajem. Zakon o radu dao je velika prava poslodavcima, a država je nemoćna ili žmuri na jedno oko", rekao je Savić.
On je istakao da se u Nemačkoj ne bi moglo dogoditi da poslodavac, kao u preduzeću Goša iz Smederevske Palanke ne isplaćuju plate pet godina ili bi ga "proglasili nenormalnim".
(Kurir.rs/Beta)
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
KURIR VESTI UŽIVO: Ekskluzivno: Kurir TV sa radnicima Goše! "Idemo do kraja"!