Nemačko-srpska privredna komora: U rekama 1.000 gigavat-sati struje

Srbija se obavezala da do 2020. obnovljivi izvori energije, gde spadaju i MHE, čine 27 odsto ukupne potrošnje, što znači da je potrebno izgraditi kapacitete snage 1.092 MW

Katastar lokacija za male hidroelektrane (MHE) iz 1987. godine ne daje pravu sliku situacije na terenu, što otežava iskorišćavanje potencijala reka, izjavio je Boris Dumnić, direktor Departmana za energetiku, elektroniku i telekomunikacije na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.

On je na skupu „Tehnologija i oprema za male hidroelektrane u Srbiji i Crnoj Gori 2017“ u organizaciji Nemačko-srpske privredne komore najavio da bi situacija trebalo da se promeni jer je u decembru započeta izrada novog katastra, a rok da se završi je decembar 2018.
- Srbija se obavezala da do 2020. obnovljivi izvori energije, gde spadaju i MHE, čine 27 odsto ukupne potrošnje, što znači da je potrebno izgraditi kapacitete snage 1.092 MW - naveo je on.

Martin Knap, izvršni član Upravnog odbora Komore, rekao je da reke mogu da daju 1.000 gigavat-sati struje godišnje, ali se to ne koristi.
- Strategija energetike Srbije predviđa da se snaga elektrana na vodotokovima podigne sa oko 40 megavata na oko 400 do 2030. - naveo je on.

Skup je održan pod pokroviteljstvom Ministarstva ekonomije i energije Nemačke kako bi se spojile nemačke i srpske firme iz oblasti energetike.

V. S.