Očaj

DIŽE SE KUKA I MOTIKA: Seljaci u strahu da će im oduzeti zemlju

Zbog dugova za napumpane penzijske doprinose, farmeri strepe od poreskih izvršitelja, a dug im ukida i pravo na subvencije i plaćanje na rate

InfoBiz
> 00:00h

Vlasnici poljoprivrednih gazdinstava koji nisu mogli da plaćaju doprinose za penziju zbog besmisleno visokih iznosa očajni su jer im nagomilani dugovi sve više stežu omču oko vrata. Osim što strepe da će im na kapiju banuti prinudni izvršitelji i zapleniti im mukom stečeno imanje, stoku i kuće, ratare i farmere taj dug sprečava da dobiju i neke olakšice koje se tiču njihovog domaćinstva, poput plaćanja poreza na rate ili dobijanja poljoprivrednih subvencija koje odobrava država. - Hteo sam da platim dug od 40.000 dinara za porez na pištolj i u poreskoj su mi odobrili da platim na 30 rata. Onda su otkrili da imam dug od 3,2 miliona dinara za doprinose za penziono osiguranje za suprugu i sebe i rekli da ne mogu da mi odobre plaćanje poreza na rate dok ne platim ceo dug za penziono - kaže za Kurir Srećko Matić iz sela Trbosilje kod Loznice. Dodaje da zbog duga za dopinose nije mogao ni da dobije subvencije od države za kupovinu poljoprivredne mehanizacije. Ovaj farmer sad strahuje od izvršitelja, poučen sudbinom pojedinih poljoprivrednika kojima je Poreska uprava ranije zaplenila imovinu zbog neplaćenih doprinosa za PIO. - Plaćao sam doprinose za suprugu i sebe 13 godina. Od 2000. sam prestao jer više nisam mogao da plaćam 160.000 dinara godišnje. Sad mi je dug sa kamatama 26.000 evra, a i kad bih prodao sve što imam, ne bih mogao sve da otplatim. Ako se desi da dođu da plene imanje, ne preostaje mi ništa drugo nego da se ubijem - ističe Matić. Ukoliko poreski izvršitelji počnu da plene imovinu poljoprivrednicima zbog dugova za doprinose, koji su na kraju 2016. iznosili ukupno 90,8 milijardi dinara, njima neće ostati ništa osim 10 ari zemljišta, odeće, kućnih ljubimaca i ortopedskih pomagala.

Advokat Miloš Biljić objašnjava da, kad izvršitelji banu na vrata ratara i farmera, ne postoji način da se spreči plenidba i prodaja imovine. - Najefikasniji način da poljoprivredniku ne popišu i ne prodaju im imovinu jeste odlaganje plaćanja, odnosno reprogram duga. Prekomeran dug je jedan od uslova da Poreska uprava nekome omogući da plati dug na rate - kaže Biljić.

Ministarstvo poljoprivrede REŠAVAMO STVAR, NEMA PLENIDBE Da do plenidbe kuća i imanja poljoprivrednicima ipak neće doći i da se traži rešenje problema, uveravaju iz Ministarstva poljoprivrede: - Izvršenja po osnovu dugova za Fond PIO nisu krenula, niti će ministarstvo ići u pravcu naplate zaostalih doprinosa. Formirana je radna grupa koja će na osnovu analize ekonomske snage gazdinstava izaći sa predlogom rešenja za moguće optimalno oporezivanje, kao i sa predlogom rešenja zaostalih dugova. Iz Poreske uprave nisu odgovorili kako postupaju prema poljoprivrednim dužnicima.

ŠTA MOGU DA VAM ZAPLENE Hranu koja ne može da se pojede za tri meseca Televizor Kompjuter DVD Veš-mašinu Usisivač Knjige Umetničke slike Muzičke instrumente Poljoprivredno zemljište iznad 10 ari Poljoprivrednu mehanizaciju Automobil Račune u banci Platu administrativnom zabranom ŠTA NE MOGU DA ZAPLENE Poljoprivredno zemljište do 10 ari Odeću, obuću Posteljinu, posuđe Krevet, trpezarijski nameštaj Sudoperu Šporet, frižider Peć za grejanje Hranu i ogrev za tri meseca Iznos gotovog novca neophodnog za život za mesec dana koji je propisan zakonom Ordenje, medalje, spomenice, priznanja Porodične fotografije, lične uspomene i kućne ljubimce Ortopedska pomagala