Standardno zdravstveno osiguranje ne pokriva povrede na skijanju, ali oni koji ga prodaju to uglavnom prećute, pa su turisti uvereni da su potpuno osigurani
Standardno zdravstveno osiguranje koje prodaju u turističkim agencijama ne pokriva troškove povreda na skijanju u inostranstvu!
Zimski odmor će vam se pretvoriti u pravu noćnu moru ukoliko se povredite na ski-stazi. Zbog toga je prilikom ugovaranja polise neophodno da naglasite da želite putno osiguranje s takozvanim ski-rizikom.
Naime, osnovno zdravstveno osiguranje, koje većina skijaša kupi kad krene na odmor, pokriva zapravo lečenje iznenadne zubobolje ili pada na ledu ispred hotela, ali neće pokriti nezgodu na stazi. Problem je što vam to niko neće reći, i što će većina skijaša krenuti na put ubeđena da je potpuno zdravstveno osigurana. Međutim, povreda prilikom skijanja može papreno da vas košta, o čemu svedoči i grupa novosadskih turista koja se nedavno vratila sa zimovanja u Austriji.
- Već prvog dana jedna žena je pala na stazi, nakon čega je prebačena u bolnicu. Ustanovljeno je da je polomila kuk i da je operacija neizbežna. Operacija je koštala oko 11.000 evra, a njenom suprugu su tražili da to odmah plati. Svi smo bili iznenađeni kad smo shvatili da naše zdravstveno osiguranje ne pokriva takve slučajeve, već da je potrebno da doplatimo ski-rizik. Najgore je što nam to nikad niko nije rekao, ljudi to ne znaju niti ih iko obaveštava o tome - kaže sagovornik Kurira.
Ovaj slučaj nije usamljen - prošle godine jedan naš sugrađanin se vratio iz Švajcarske teško povređen, a troškove lečenja platio je čak 25.000 evra.
S druge strane, u osiguravajućim kućama objašnjavaju da skijaši i snouborderi prilikom uzimanja polise obavezno treba da kažu da će se baviti zimskim sportovima.
- Skijanje se ugovara kao poseban rizik, u okviru paketa proširenog putnog osiguranja ili kao takozvani ski-rizik uz osnovni paket, i nephodno je naglasiti službeniku od čega želite da budete osigurani. U svakom slučaju, nemojte očekivati da se skijanje kao rizik podrazumeva i uz najjeftiniju polisu - objašnjavaju u jednoj osiguravajućoj kući.
Osiguravajuće kuće
ULOŽITE VIŠE PARA U SEBE
Povedite računa o osiguranoj sumi, jer osiguravajuća kuća pokriva troškove do onog iznosa na koji ste potpisali ugovor, a ne do onog iznosa koliko na kraju ispadne samo lečenje i transport.
- Ukoliko je osigurana suma 3.000 evra, a nastali troškovi 6.000 evra, znači da osiguranik mora iz džepa da plati ostatak. Što je polisa jeftinija, to je manji broj osigurane sume, kao i stavki koje osiguranje pokriva - objašnjavaju u osiguravajućim kućama i napominju da je najbitnije biti svestan svojih mogućnosti, što finansijskih, što skijaških.
Činjenice
ŠTA POKRIVA SKI-RIZIK
- iznenadne povrede na skijaškoj stazi
- troškove saniranja povreda
- bolničko lečenje
- lekove
- dostavu lekova u ski-centar
- prevoz helikopterom
- prevoz u zemlju prebivališta, ako je potrebno
ŠTA NE POKRIVA SKI-RIZIK
- povrede van ski-staze
- povrede u alkoholisanom stanju
- pad prouzokovan korišćenjem narkotika
- visokorizične sportove - paraglajding, skijaške skokove
ŠTA POKRIVA STANDARDNO ZDRAVSTVENO OSIGURANJE
(povrede i prelome koji nisu nastali na ski-stazi)
- hitnu medicinsku pomoć i transport do odgovarajuće ustanove
- bolničko i ambulantno lečenje
- neophodne lekove, medicinska sredstva i privremena ortopedska pomagala
- neophodnu dijagnostiku (ultrazvuk, rendgen...)
- usluge stomatologa, ali samo radi sprečavanja bola i neophodnih funkcionalnih popravki protetičkih pomagala
- troškove povratka u zemlju obolelog ili povređenog nakon što se za to steknu uslovi
- povratno putovanje iz Srbije do mesta hospitalizacije za jedno lice blisko osiguraniku
- noćenje i prevoz zbog izmene rezervacije za pratioca
- troškove prevoza posmrtnih ostataka osiguranika u zemlju prebivališta ili troškove sahrane u mestu smrti
- alternativni prevoz usled neplaniranog kašnjenja
- pomoć prevodioca ili advokata
Dragana Tomić