FISKALNI SAVET SRBIJE: Gubitaška javna preduzeća opasnost da se budžetski deficit probije

Beta/Arhivska Fotografija

BEOGRAD - Budžetski deficit od 69 milijardi dinara je relativno dobar i predstavlja zaokret u kretanju javnog duga naniže, saopštio je Fiskalni savet.

Fiskalni savet je dodao da su gubitaška javna preduzeća opasnost da se budžetski deficit probije.

Predlog budžeta Srbije za 2017. godinu donosi poboljšanje javnim finansijama, smatra Fiskalni savet, ali napominje da je propuštena prilika za veći korak ka njihovom trajnom ozdravljenju. Dug države od oko 74 odsto BDP je izuzetno visok i opasan, ocenio je predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović na današnjoj konferencije za novinare.

Aleksandar Jovanović 
Foto: Aleksandar Jovanović

Neuspešna javna i državna preduzeća, kako je ukazao, predstavljaju ogroman budžetski trošak, ali i budući budžetski rizik. Petrović je naveo da će relativno nizak budžetski deficit za 2017. godinu, u iznosu od 69 milijardi dinara, dovesti do umanjenja javnog duga u odnosu na BDP za oko 1,1 procentni poen.

Prema njegovim rečima, deficit je planiran kredibilno, odnosno nema većih rizika da će prihodi znatno podbaciti u odnosu na plan, niti da će se rashodi otrgnuti kontroli.

Vlada Srbije u budžetu za 2017. godinu nije planirala značajnije uštede tako da će deficit biti približno isti kao i ove godine, ocenio je danas Fiskalni savet.

"Procenjuje se da će deficit, kad se uračunaju jednokratne isplate penzionerima i otplata duga Petrohemije, ove godine iznositi oko dva odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a bez tih rashoda minus bi bio 1,5 odsto BDP, skoro kao što se planira za 2017. godinu", navodi se u izveštaju Fiskalnog saveta o predlogu budžeta za iduću godinu.

Ukazano je da je se kao najvažnija mera za smanjenje budžetskog deficita planira ušteda od pet milijardi dinara po osnovu smanjenih transfera lokalnom samoupravama.Najaveća opasnost za budžet su, po oceni Fiskalnog saveta, dugovi javnih i državnih preduzeća prema Srbijagasu i Elektroprivredi Srbije (EPS) koji se ove godine procenjuju na 15 do 20 milijardi dinara.Na spisku najvećih dužnika za gas su MSK, Azotara i Galenika, a za struju Resavica, PKB, Politika, Jumko i IMR.