Sirova nafta bila je ove godine jeftinija za deset dolara, što je oborilo cene na pumpama za skoro 11 dinara
Srbija je ove godine zbog pojeftinjenja goriva u proseku za oko 11 dinara uštedela 27,5 milijardi, ili oko 230 miliona evra, a prosečan vozač oko osam hiljada dinara, ili oko 70 evra.
To što u džepovima imaju više novca građani Srbije treba da zahvale situaciji na svetskim tržištima sirove nafte. Prosečna cena barela nafte tipa „brent“ u 2016, prema računici Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS), bila je oko 44 dolara, a 2015. oko 10 dolara viša. U prvih deset meseci ove godine benzin je bio jeftiniji za oko osam, dizel 11, a tečni naftni gas ili auto-gas za oko sedam dinara nego u istom periodu 2015.
Tomislav Mićović, generalni sekretar UNKS, kaže da je sve ovo u prvom redu posledica uticaja međunarodnih kretanja na srpsko tržište goriva i potvrda postojanja tržišne konkurencije, zahvaljujući kojoj je praktično celokupan pad berzanskih cena prenet na krajnje kupce.
- Gorivo bi bilo još jeftinije da od 1. januara 2016. nije povećana akciza na dizel četiri dinara, na benzin 2,50 i TNG dinar. To je uvećalo i PDV i samim tim državno učešće u ceni goriva. Po visini fiskalnih i parafiskalnih nameta koji opterećuju svaki litar goriva, Srbija prednjači u odnosu na zemlje s kojima se graniči, što stvara probleme i naftnim kompanijama zbog pada ukupnog prometa i državi zbog manjih fiskalnih prihoda - poručio je Mićović.
Dogovor OPEK i Rusije
STIŽE POSKUPLJENJE
Iako su se pojavile informacije da je gorivo već poskupelo na nekim pumpama, u UNKS kažu da se u poslednjih mesec dana cena nafte povećana za oko 20 odsto usled najava koje su se i ostvarile, da će se Organizacije država izvoznica nafte (OPEK) i Rusija dogovoriti da smanje proizvodnju i tako poguraju cene. Ali, kako navode, cene goriva se nisu menjale i ne mogu da prognoziraju da li će, ali ističu da pritisak na cene pravi rast kursa dolara u odnosu na dinar sa 110 na 115.
VLADIMIR SPASIĆ