EPS NIJE NA PRODAJU: Procenu imovine rade iz drugog razloga

Thinkstock

"Energoprojekt Entel" i Ekonomski institut procenjuju imovinu EPS-a, potvrđeno je Tanjugu u ovom javnom preduzeću, ali to ne znači, tvrde upućeni, da se to preduzeće sprema za prodaju.

Predsednik Nadzornog odbora EPS-a prof. dr Branko Kovačević poručuje da ovog trenutka nema ni govora o prodaji, već o pripremi EPS-a da postane akcionarsko društvo.

"EPS mora da postane AD, a da bi se to dogodilo mora da popiše imovinu, a kad popiše, mora da proceni. To je prvi korak ka berzi i ka tome da cena kompanije raste, a ovog trenutka nema govora o prodaji", rekao je Kovačević u izjavi Tanjugu.

Ovog trenutka, kaže ovaj profesor, EPS i nije zreo za prodaju, a da li će "sutra" osnivac rešiti da se ide na dokapitalizaciju i uvođenje manjinskog partnera, ili uopšte neće - to je na osnivaču da odluči, a to je Vlada Srbije.

Ono što je neophodno, rekao je Kovačević, jeste da EPS radi po ekonomskim i tržišnim principima, a u tom smislu tom preduzeću odgovara da postane AD.

Kovačević smatra da ne bi trebalo prodavati državna preduzeća koja su profitabilna i pune budžet, a ne bi ni trebalo da im se, kako kaže, ceo profit uzima, jer moraju da reinvestiraju.

"Oni moraju da investiraju u tehnologiju, da zapošljavaju nove mlade ljude", rekao je on dodajući da je u interesu EPS-a da ima jak kadar i rukovodstvo.

U odgovoru koji je Tanjugu upućen iz EPS-a, navedeno je da je ugovor za procenu imovine EPS-a zaključen u julu ove godine sa "Energoprojekt Entelom" i Ekonomskim institutom i ugovorena vrednost te javne nabavke je 34 miliona dinara, a rok za završetak procene je osam meseci.

U EPS-u naglašavaju da odluku o pravnoj formi preduzeća donosi Vlada Srbije.

Tanjugu je, u Ministarstvu privrede, krajem jula rečeno da država trenutno ne namerava da prodaje EPS.