NURDOR: Produžite bolovanje roditeljima teško obolele dece!

Shutterstock

Samo četiri meseca odsustva dozvoljeno je majci ili ocu mališana koji ima rak, iako lečenje nekad traje i dve godine

Tokom lečenja dece obolele od raka roditelji u Srbiji imaju pravo na bolovanje od samo četiri meseca, ukazuju iz Nacionalnog udruženja roditelja dece obolele od raka - NURDOR, i podsećaju da lečenje pojedinih tumora traje i do dve godine, tako da roditelji moraju da se snalaze na razne načine.

Predstavnik NURDOR Ljubiša Stanić kaže da je zakonska mogućnost odlaska na bolovanje četiri meseca nedovoljna i da bi roditelji trebalo da budu uz svoju teško bolesnu decu dok se ne završi kompletno lečenje.

Smeštaj

- U proceduri je zakon za koji se borimo već dve godine i nadam se da će i on stići na red. Cilj nam je da roditelji dobiju bolovanje tokom kompletnog lečenja svoje dece, što postoji u razvijenim zemljama - kaže Stanić i dodaje da, osim bolovanja, problem za roditelje koji dolaze iz unutrašnjosti predstavlja i smeštaj. Trenutno postoji pet roditeljskih kuća u Beogradu, ali to je i dalje malo da primi sve male pacijente i njihove pratioce.

Jelena Savić iz Trstenika, čija je ćerka bolovala od akutne limfoblastne leukemije, kaže da je tokom sedam meseci lečenja deteta u Tiršovoj stanovala u roditeljskoj kući na Senjaku.

„To nam je znatno olakšalo situaciju, jer je najveći materijalni izdatak iznajmljivanje stana u Beogradu. Imali smo veliku podršku NURDOR i to nam je takođe mnogo značilo“, naglašava Savićeva. Majka izlečenog dečaka iz Niša Ninoslava Lilić, takođe član NURDOR, kaže da je najveći problem dečjeg onkološkog odeljenja u tom gradu skučen prostor i loše rešen sanitarni čvor, kao i to što je kuhinja Dečje klinike smeštena uz hemato-onkološko odeljenje.

Novi blok

Zato je odlučeno, nastavlja ona, da se gradi novi hemato-onkološki blok, koji će biti na dva sprata i u kome će biti dnevna bolnica s većim brojem ležajeva, zatim igraonica, dnevni boravak, sobe i ordinacije za lekare.

Ona dodaje da je NURDOR imao poteškoće jer je trebalo da se plati PDV za izgrađeni prostor, za šta nije bilo sredstava, ali da se država obavezala da će platiti porez na dodatu vrednost od pet miliona dinara.