BEOGRAD - Predsednik Evropske banke za obnovu i razvoj Suma Čakrabarti izjavio je da je Srbija za tu banku izuzetno važna zemlja, i da udeo investicija EBRD-a u našoj zemlji raste, otkako je, pre dve godine, ušla u reforme.
Čakrabarti je tokom tradicionalnog prolećnog zasedanja MMF-a i Svetske banke u Vašingtonu, istakao da je kod premijera Aleksandra Vučića primetna posvećenost da se s reformama nastavi.
- Videćemo nakon izbora i formiranja vlade koji su sledeci koraci, ali, kada je reč o reformama, mislim da postoji velika posvećenost premijera Vučića i njegovog tima da se to završi, uveren je Čakrabarti.
On je rekao da je Srbija za EBRD izuzetno važna zemlja iz mnogo razloga.
- Za početak, primetno je da od kad traju reforme, u poslednje dve godine, udeo naših investicija raste - rekao je Čakrabarti.
Drugi razlog zašto je Srbija važna, nastavlja on, jeste taj što se mnogo radi na popravljanju investicione klime.
- Lično sam potpisao Memorandum o razumevanju, vezano za popravljanje poslovne klime sa vašim premijerom Aleksandrom Vučićem, što će pomoći da se privuku nove investicije u Srbiji - rekao je Čakrabarti i dodao da je sledeći razlog i to što je Srbija jedna od prvih zemalja u regionu koja nastoji da privuče investitore i izvan ovog područja - iz Azije, Persijskog zaliva, itd...
Prvi čovek EBRD-a ističe da premijer Vučić i Vlada Srbije sarađuju s tom institucijom, u zajedničkom cilju da EBRD pomogne u daljem privlačenju investitora.
- To je bio cilj i investicionog samita, koji je nedavno održan u Londonu - podsetio je on, a kojem su prisustvovali premijeri zemalja Jugoistočne Evrope.
U fokusu razgovora tokom tog samita bilo je - kako dobiti dovoljno prekograničnih investicija u infrastrukturu, energetiku, i kako da se pokrene ili intenzivira proces privatizacije. Budući da je ekonomija Srbije relativno velika, ima dosta projekata koji se mogu razvijati samo u toj zemlji. Neke od zemalja u okruženju ,koje su manje, mogu da imaju koristi od povezivanja sa Srbijom, rekao je on dodajući da što je infrastruktura bolja i povezanost balkanskih zemalja će biti bolja.
On je naglasio da EBRD može biti važan faktor kod zemalja koje ne poznaju dovoljno ovaj region i kolebaju se oko toga da li bi investirale.
- Ako bi neki investitor recimo, želeo da dođe ovde, ali se koleba, jer su mu zemlje nepoznate, a neke nose i određene rizike, veoma će ga zanimati i da li EBRD tamo radi. Ako je EBRD prisutna, to je dobar partner i govori o tome da je u toj zemlji investicija sigurna. To je sigurnost neophodna neodlučnim investitorima kako bi odlučili - rekao je on.
Govoreći o reformama, Čakrabarti je istakao da je Srbija u poslednjih 12 meseci krenula ozbiljno u proces privatizacije, što je i bilo potrebno budući da ima previše državnih kompanija.
On je istakao da su izuzetno važna i mala i srednja preduzeća, kao i finansiranje za njih.
Takođe, dodao je, trebalo bi raditi na tome da malih firmi bude više i u ruralnim delovima zemlje, a ujedno činiti napore da se podrži i žensko preduzetništvo.
EBRD je, inače, tokom godina, u Srbiju uložila oko 4,2 milijarde evra u više od 200 projekata, a samo u 2015. uložila je 478 miliona evra kroz 25 projekata.