Naime, tenderom za izbor strateškog partnera za zemunsku fabriku, koji je Ministarstvo privrede juče raspisalo, predviđena je dokapitalizacija „Galenike“ u najnižem iznosu od sedam miliona evra, a investitor dobija 25 odsto vlasništva. Predmet pregovora o strateškom partnerstvu, kako je ranije najavio ministar Željko Sertić, biće i dugovi „Galenike“, koji iznose 220 miliona evra, od čega je svega oko 50 miliona dug prema bankama, dok su ostalo potraživanja državnih poverilaca.
Za domaće potrošače i zdravstvene osiguranike jedna od najbitnijih posledica privatizacije srpske farmaceutske kompanije biće da li će imati potrebnih lekova koji se inače nalaze na A listi Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, kao i da li će lekove moći da kupe po dosadašnjim veoma niskim cenama u apotekama.
- Može da je uzme neka velika kompanija i da je pretvori u uslužni centar u kome bi se pakovali lekovi koji su proizvedeni negde drugde. Sada je tržište lekova drugačije nego pre 10 godina. Imate ovde nekoliko farmaceutskih kuća koje imaju jeftinu proizvodnju i bave se samo pakovanjem jer je još uvek jeftina radna snaga. „Galenika“ je složen sistem i ako se ne obnovi izvoz na strana tržišta, s obzirom na 220 miliona evra dugova, pod ovim uslovima nije mnogo racionalna priča. Prema sadašnjem broju radnika i infrastrukturi, „Galenici“ je potrebna godišnja realizacija od 200 miliona evra da bi bila rentabilna kompanija. S obzirom na to da fabrika ima nisku cenu lekova, ona na domaćem tržištu nema nikakvu šansu - kaže Milićević i dodaje da sa 25 odsto vlasništva u „Galenici“ strateški partner ne može da odlučuje skoro ništa bitno o daljem upravljanju.
- To je pokušaj države da se skupi novac da se obezbede obrtna sredstva za rad. Ako država otpiše obaveze „Galenici“, onda bi se njena dugovanja prepolovila - ističe on.
Iz ministarstava privrede i zdravlja, kao i iz „Galenike,“ juče nismo dobili odgovore u vezi s glavnim smernicama u budućem izboru strateškog partnera, kao i daljem poslovanju zemunske fabrike.
Sindikat Nezavisnost
LEKOVI SE NEĆE PRODAVATI ISPOD CENE
Zoran Pantelić, predsednik sindikata Nezavisnost u „Galenici“, očekuje da će ta fabrika lekova uspeti da nađe strateškog partnera, ali ne isključuje mogućnost rasta cena lekova.
- Ideja je da se izabere strateški partner koji će u narednih pet godina da oporavi fabriku, nakon čega bi došlo do prave privatizacije. Zato je i predviđena konverzija dugovanja u akcije. Proizvodnja će biti predmet finalnih pregovora i država neće dozvoliti da se ona obustavi, ali se od stranog vlasnika ne može tražiti da prodaje lekove ispod cene kao što je bila dosadašnja praksa - kaže Pantelić.
ČINJENICE / ŠTA SE TRAŽI OD KUPCA
Kompanija - investitor - mora da ima prihod od najmanje 50 miliona evra u 2015.
Ukoliko nema toliki prihod, mora da ima imovinu vredniju od 100 miliona evra
Na tenderu će se najviše vrednovati ponuđena cena za dokapitalizaciju
Pored novca, bitan je i kriterijum o predviđenom minimalnom broju zaposlenih u „Galenici“ u periodu partnerstva
Izabrani strateški partner moraće da obezbedi najmanje pet stručnjaka sa 10 godina radnog iskustva
Pet stručnjaka predviđeno je na rukovodećim mestima i oni će upravljati „Galenikom“ u periodu trajanja strateškog partnerstva