Sud oborio Zakon o muzičkom dinaru

LAKU NOĆ, SVIRAČI: Sad će u kafanama svaka pesma da bude najskuplja

Dragana Udovičić, Na, Tarifa, Taksa
Nakon presude da je neustavno zakonsko ograničenje visine muzičke takse, organizacije koje je naplaćuju traže veće tarife za kafedžije

BEOGRAD - Kolektivne organizacije za zaštitu autorskog prava Sokoj, OFPS i PI tražiće povećanje tarife muzičkog dinara koje naplaćuju od ugostitelja, a nakon što je Ustavni sud Srbije poništio odredbu Zakona o autorskom i srodnim pravima kojom je visina muzičkog dinara bila ograničena, saznaje Kurir.

Iznos poskupljenja muzičke takse znaće se posle okončanja pregovora između ovih organizacija koje je naplaćuju i ugostitelja.


Ustavni sud presekao

Naime, prostor za poskupljenje muzičkog dinara otvorila je presuda Ustavnog suda kojom je neustavnom proglašena odredba u zakonu iz 2012. o ograničenju visina naknade za korisnike iz oblasti javnog saopštavanja muzičkih dela, interpretacija i fonograma, takozvani muzički dinar, koji se naplaćuje korisnicima ugostiteljskih objekata kao što su kafići, restorani, klubovi, splavovi, hoteli, tržni centri, diskoteke i slično. Sud je takođe zaključio da je neustavna i kategorizacija korisnika koji su dužni da plaćaju muzički dinar.

Zamenik direktora Organizacije proizvođača fonograma Srbije (OFPS) Nikola Vilotić rekao je za Kurir da će nakon ove odluke suda OFPS i ostale organizacije za zaštitu autorskih prava tražiti povećanje muzičkog dinara.

Procedura poskupljenja

- Prema utvrđenoj proceduri, naša organizacija će u Službenom glasniku objaviti poziv reprezentativnim udruženjima korisnika naših usluga za pregovore o tarifi muzičkog dinara. Ako u roku od 60 dana ne postignemo sporazum, predlog nove tarife uputićemo na odobrenje Zavodu za intelektualnu svojinu, koji u roku od dva meseca treba da odluči o našem zahtevu, tako da se povećanje muzičkog dinara može očekivati na jesen - ističe Vilotić. Direktor organizacije Prava interpretatora (PI) Aleksandar Cvetković, inače sin bivšeg premijera Mirka Cvetkovića, kaže da će se o poskupljenju muzičke tarife izjasniti nakon što se podrobnije upozna s odlukom Ustavnog suda, a isto poručuju i iz Sokoja.

Sporna naplata

Slavenko Grgurević, direktor Unije poslodavaca Srbije, kaže da su iznenađeni najavom inicijative da se poveća muzički dinar, kao što su bili i namerom da se uvede, i dodaje da je izvesno da će će ceh na kraju platiti građani.
- Razgovarali smo s autorima muzike koja se sluša svuda, pa i na internetu, i oni kažu da ne dobijaju nikakve nadoknade za autorska prava. Pitamo se koga štite Sokoj, OFPS i PI i voleli bismo da saznamo kako stižu do novca i kako ga raspoređuju. Ali te podatke je nemoguće saznati, moraćemo da tražimo pomoć od Rodoljuba Šabića, poverenika za informacije - navodi on. Grgurević ističe da će povećanje muzičke takse bez sumnje uticati na male preduzetnike, pa će Unija imati sastanak sa članstvom i sa pravim vlasnicima autorskih prava, umetnicima, jer mnogi od njih ne dobijaju ništa od muzičkog dinara koji se naplaćuje u njihovo ime.

Ugostitelji besni
HOĆE DA NAS UGASE

Neđo Trklja iz Udruženja hotelijersko-ugostiteljske privrede kaže da će povećanje muzičkog dinara biti dodatni trošak za ugostitelje.
- Ako se tako nastavi, ugasiće se restorani, ljudi će ostajati bez posla, a država će od nas dobijati manje na ime PDV. Ovo sigurno nije način ni za povećanje broja turista - rekao je Trklja.

Propao mu trud
DINKIĆ PROGURAO ZAKON

Odredbu Zakona o autorskom i srodnim pravima iz 2012, kojim je ograničena visina tarife muzičkog dinara i uvedena kategorizacija korisnika, u korist privrede je progurao bivši ministar privrede i finansija Mlađan Dinkić. Iako mu se taj napor izjalovio, Dinkić, koji i sam zarađuje od autorskih prava za muziku i tekstove pesama koje piše, juče nije odgovarao na pozive i SMS Kurira ovim povodom.