BEOGRAD - Vlasnik mlina za pšenicu iz okoline Jagodine u januaru je potrošio struju za oko 4.000 dinara, ali mu je „Elektroprivreda Srbije“ poslala račun od 28.513 dinara!
Ceh je uvećan sedam puta zbog obračunske snage, akcize i poreza na dodatu vrednost.
Vladica Nikolić, suvlasnik mlina u selu Donji Račnik, kaže za Kurir da ovo nije prvi put da potroši vrlo malo struje, a da račun bude astronomski. On navodi da na osnovu poslednjeg računa njega kilovat-sat struje košta više od 47 dinara - deset puta više nego što piše na računu.
Pošto obračunska snaga mora da se plaća, rešenje za kupce koji troše struju samo u određenim periodima, kao što je to slučaj s mlinovima za pšenicu, možda bi moglo da se nađe u popustima koje bi ovakvi kupci mogli da dobiju od firmi koje prodaju struju na tržištu, ne samo od EPS.
Jovan Jovanović, predsednik Centra za zaštitu potrošača „Forum“, kaže za Kurir da je to opcija, ali konkurencija na tržištu je slaba, a država ne tera trgovce da se ponašaju drugačije.
- Svi se hvale da imamo tržište, ali kupcima, posebno firmama sve je džaba jer EPS ima nisku cenu kilovat-sata bez obračunske snage, pa niko ne može da mu ozbiljno konkuriše - smatra on. Jovanović ističe i da je obračunska snaga zanimljiva stavka jer iako postoji tehničko opravdanje EPS za njenu naplatu, kad bi se sakupila sva obračunska snaga koju EPS naplaćuje, videlo bi se da tolika snaga ne postoji u njegovim proizvodnim kapacitetima.
EPS
SVE PO PROPISIMA
U EPS kažu da je kupcu iz Jagodine poslat ispravan račun, u potpunosti u skladu s metodologijom za određivanje cene električne energije za javno snabdevanje. Metodologijom je određeno da kupac na niskom naponu plaća i snagu prema izmerenim vrednostima. - Izmerena je snaga od 21,48 kilovata i prema tome je urađen obračun - dodaju iz EPS. Na pitanje da li je moguće da se obezbede popusti za kupce koji struju troše samo u određenim periodima, u EPS navode da svi kupci imaju i pravo da ugovore komercijalno snabdevanje na tržištu.