ZAKON O PLATAMA: Pojeo vuk magarca, nema kresanja u javnom sektoru!

Zorana Jevtić
Kad počne primena zakona, svi će zadržati platu koju su imali 31. decembra 2016, a umanjenja i povećanja biće u skladu s budžetom, poručili iz Ministarstva državne uprave

BEOGRAD - Oko 500.000 radnika javnog sektora nema razloga za brigu, ali ni za radost, jer novi zakon koji reguliše njihove plate neće značiti smanjenje onih koje su veće od propisanih, ali ni povećanje onih koje su niže.

Tako će i narednih godina kafe-kuvarice u državnim agencijama zarađivati i po 45.000 dinara, a koleginice u ministarstvima i do 15.000 manje jer Predlog zakona o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru, o kojem je Skupština Srbije juče započela raspravu, ne dira zatečene zarade.

Preplaćeni

Kolike su ove razlike, videće se jasnije, kada u roku od 90 dana od usvajanja zakona budu izračunati koeficijenti za sve zarade na osnovu jedinstvene osnovice od 17.101 dinar.

Analize govore da je mali broj službenika koji su preplaćeni, a da je mnogo više onih koji su potplaćeni. U Ministarstvu državne uprave, koje vodi ministarka Kori Udovički, kažu da se ovim propisom uvodi red jer će prvi put svi imati istu osnovicu za obračun plate, a ne kao dosad - više od deset osnovica i preko 900 koeficijenata. Tvrde i da će se isti posao plaćati isto, ali očigledno je da će ostvarivanje ovog cilja potrajati.
- Kada 1. januara 2017. počne primena zakona, svi zaposleni će zadržati platu koju su imali 31. decembra 2016. Prilagođavanje plata prema novom sistemu obaviće se isključivo u skladu s budžetskim mogućnostima. Raspoređivanje sredstava u okviru budžeta biće takvo da će omogućiti rast plata i više napredovanja onima čija je prosečna zatečena plata manja u odnosu na platnu grupu u koju su svrstani - pojašnjavaju u ministarstvu i dodaju da bi mogle da budu smanjene ekstremno visoke plate.
Zorana Jevtić 


Zakon o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru primenjivaće se tek od 1. januara 2017, odnosno od 1. januara 2018. kada je reč o policiji, vojsci i bezbednosnim službama. Istog dana će početi da se primenjuju i sektorski zakoni za, na primer, prosvetu, zdravstvo, policiju i druge delove javnog sektora, kojim će svako radno mesto biti razvrstano u jednu od 13 platnih grupa i odgovarajući platni razred koji nosi koeficijent.

Boljitak, al‘ zamalo

Zoran Savić, predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti, kaže za Kurir da ima još mnogo posla do primene pravednijeg sistema plata u javnom sektoru.
- Neće zakon doneti boljitak za zaposlene u javnom sektoru ako prihodi budžeta ne budu veći. Zato nam najmlađi stručnjaci i odlaze svakog dana... Na sindikatima je da se izbore da se bolje vrednuje rad u državnom sektoru - ističe on.

PLATNI RAZREDI

Kriterijumi

- složenost posla
- kompetentnost
- odgovornost
- autonomija u radu
- poslovna komunikacija
- rizični uslovi rada

Činjenice
ŠTA ČEKA DRŽAVNE SLUŽBENIKE

KORAK 1 SVOĐENJE KOEFICIJENATA

- preračunavanje koeficijenta deljenjem osnovne plate sa osnovicom od 17.101 dinar
- ne menjaju se plate

KORAK 2 PRIPREMA POSEBNIH ZAKONA ZA PODSEKTORE

- usvajanje propisa do 1. januara 2017. za sve osim za policiju, vojsku i bezbednjake - za njih do 1. januara 2018.
- svrstavanje radnih mesta u platne grupe i razrede
- pravila vrednovanja: zdravstvo - koliko puta ste posetili svog lekara do izlečenja
- dodatna uvećanja plate: zdravstvo - nedeljno dežurstvo; prosveta - više časova preko norme
- pravila napredovanja
- ne menjaju se plate

KORAK 3 PRIMENA OSNOVNOG ZAKONA I POSEBNIH ZAKONA

- Vlada Srbije određuje osnovicu za plate
- povećanja zarada zavisiće od prostora u budžetu