ČADEŽ: Sa Austrijom imamo saradnju za primer

Beta
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež ocenio je, uoči današnje posete predsednika Privredne komore Austrije (WKO) Kristofa Lajtla Beogradu, da je ta zemlja značajan partner Srbije, na čiju podršku možemo da računamo, posebno kada je reč o izgradnji struktura neophodnih za ubrzanje ekonomskog rasta.

Lajtl u posetu Beogradu dolazi danas, kao član delegacije predvođene šefom austrijske diplomatije Sebastijanom Kurcom.

Uzimajući u obzir da je WKO strateški partner u reorganizaciji komorskog sistema u Srbiji i da nas je samog početka, od pre godinu dana, u tome podržala, ova poseta je značajna”, rekao je Čadež.

Prema njegovim rečima, dobar signal je i to što je Lajtl u godinu dana drugi put u Srbiji, a to nije slučaj, kako je primetio, sa drugim zemljama.

Austrija je, prema njegovim rečima, jedan od najznačajnijih privrednih partnera Srbije. „Samo u 2015. godini mi smo u Austriju izvezli robu u vrednosti od 306 miliona evra, dok je uvoz bio na oko 480 miliona evra, čime imamo izbalansiranu trgovinsku razmenu.

Na svim poljima imamo uspešnu saradnju - i u oblasti investicija, uspešnih privatizacija, robne razmene. Sve to pokazuje koliko je Austrija dobar partner, a dodatna vrednost saradnje je i odluka te zemlje da nam pomogne u podizanju naših institucija u cilju omogućavanja bržeg ekonomskog rasta u Srbiji“, objasnio je šef PKS.

On je podsetio da u Srbiji trenutno radi oko 450 preduzeća sa austrijskim kapitalom, a prema statistici NBS, u poslednjih 14 godina austrijske kompanije investirale su 2,7 milijardi evra, što je više desetina hiljada radnih mesta.

Čadež je ukazao da su ulaganja iz Austrije sektorski veoma diversifikovana, i da su prisutne od bankarstva, preko telekomunikacija, energetike i poljoprivrede, trgovine. „To je primer saradnje koju bi voleli da imamo sa što više zemalja“, naglasio je on.

Lajtl će u Beogradu prisustvovati potpisivanju sporazuma o dualnom obrazovanju, za koji Čadež ističe da je veoma bitan, jer predstavlja dalji korak u realizaciji korporativnog obrazovanja.

"Ovo što sada potpisujemo je veoma značajno, jer sa jednog pilot projekta koji je krenuo sa nemačkom organizacijom GIZ i Nemačkom privrednom komorom, a na osnovu kojeg imamo četiri profila u industrijskim granama, proširujemo dualno obrazovanje na druge delatnosti, odnosno usluge"“, ukazao je on, dodajući da je reč o profilima u bankarstvu, osiguranju, špediciji i logostici, turizmu i ugostiteljstvu.

"Idemo korak po korak, pratimo šta privredi treba i postepeno pokušavamo da uvodimo modele dualnog obrazovanja. Moramo mi kao država u saradnji sa ministarstvima dosta toga da još uradimo što se zakonodavnog okvira tiče da bi to izgledalo isto kao što đaci u Austriji i Nemačkoj uče u stručnim školama"“, naglasio je.