Ilustrujući koliki je nedostatak svesti o preduzetništvu u Srbiji, Čadež je ukazao da samo u Srbiji postoji izreka 'čekam posao', koja, kako je primetio, ni na jednom drugom jeziku nije prevodiva.
"Moramo da menjamo to u našoj svesti i mentalitetu", podvukao je on, a povodom konferencije u okviru Nemačko-srpske inicijative za održivi rast i zapošljavanje.
Čadež je tom prilikom naveo da je dualno obrazovanje nešto na čemu se mora intenzivno raditi, te da nije dovoljno da na tome radi samo privreda ili PKS, već je neophodna saradnja svih institucija.
Prema njegovim rečima, već je dosta urađeno u ovoj oblasti, formirane su radne grupe, a nemački eksperti su izradili mapu puta kako bi se dualno obrazovanje postepeno uvodilo.
"Imate 60 odsto mladih srednjoškolaca koji završavaju srednje stručne škole. Pitanje je koliko to znanje koje stiču zaista ima veze sa onim što ih ocekuje u poslovnom životu. Tek smo na početku nekog procesa. Moramo u sopstvenim glavama, ali i u preduzećima, da promenimo svest da obrazovanje nije monopol Ministarstva obrazovanja, već je deo obaveza i privrede", naglasio je on.
Čadež je istakao da uvođenje sistema dualnog obrazovanja znači da mlad čovek kada upiše školu zasniva ujedno i radni odnos u kompanijama za koje se školuje. On naglašava da je dijalog sa privredom oko dualnog obrazovanja ključan za uspeh ovog projekta.
Čadež je kazao da Srbija ima podršku nemačke, austrijske i švajcarske vlade za uvođenje dualnog obrazovanja, a te zemalje, kako je konstatovao, jesu nosioci sistema dualnog obrazovanja, i od njih se najviše može naučiti. On je najavio i da će uskoro, u Privrednoj komori Srbije, biti angažovan ekspert iz Nemačke koji će se baviti samo ovim pitanjem.
"Moramo biti svesni da školujemo decu za ono što ih očekuje sutra na tržištu rada, a mislim da danas to ne radimo", konstatovao je Čadež.