BACANJE PARA: Izbori će nas zaviti u crno! Gubimo pola milijarde, staju reforme i investicije

Fonet
Strankama nije dovoljno što su 2012. na kampanju spiskale 20 miliona evra iz državne kase, pa će je i sada isprazniti, a pride odložiti otkaze u javnom sektoru i privatizaciju preduzeća

BEOGRAD - Osim što bi iz večito prazne državne kase na izbornu kampanju bilo potrošeno oko 580 miliona dinara, prevremeni parlamentarni izbori u Srbiji napravili bi i zastoj u započetim reformama, odložili privatizaciju preduzeća u restrukturiranju i otpuštanje viška zaposlenih u javnom sektoru i zakočili investicije.

Sve to bi, po mišljenju sagovornika Kurira, moglo da naljuti MMF, s kojim je prvi ovogodišnji susret zakazan za februar.

Društveni interes

Kad se zna da su na kampanju za parlamentarne izbore 2012. godine stanke iz budžeta spiskale 20 miliona evra, opravdano se postavlja pitanje koliko bi prevremeni izbori koštali srpsku privredu.

Ekonomista Ljubomir Madžar ističe da prevremeni izbori nisu u društvenom interesu, a posebno ne bi odgovarali privredi, zato što su svi izbori jedan veliki poremećaj u privrednim tokovima.
- Stoga nije poželjno da se održavaju češće nego što treba. Nije dobro da se društvena energija odvlači na kampanju i stranačko nadmetanje i borbu za vlast, dok nam veliki broj važnih poslova stoji i čeka da bude obavljen. Budžet je u stisci, deficit među najvećim u celoj Evropi, pa bi država koja vodi bitku s tolikom oskudicom morala da vodi računa o svakom dinaru - kaže Madžar.

Tehnička vlada

On naglašava da postoji opasnost da se prevremeni izbori organizuju uprkos tome što to za privredu nije dobro.
- Ukoliko se to desi, verovatno će doći do opšteg kašnjenja na svim pravcima delovanja. Važne, prioritetne stvari će ostati po strani. Posebno će kasniti restrukturiranje državnih preduzeća, i to u onoj meri u kojoj ono zavisi od otpuštanja radnika - objašnjava Madžar.

Finansijski analitičar Mahmud Bušatlija ističe da bi, osim neposrednih troškova, izbori imali i indirektne posledice, kao što su usporavanje reformi i budžetska potrošnja.
- Tehnička vlada može da donosi samo određeni broj odluka koje se odnose na tekuće probleme. To može da uspori realizaciju programa u vezi s finansijskom konsolidacijom u javnom sektoru, kao što je otpuštanje viška zaposlenih. Vlada u tehničkom sastavu ne može da donosi odluke o privatizaciji preduzeća u restrukturiranju. MMF neće tolerisati zaustavljanje tog procesa - objašnjava Bušatlija i dodaje da MMF dolazi u februaru, a zatim za tri meseca.
- Taj susret bi zbog predizborne kampanje bio odložen, a iz iskustva iz prošlosti znamo da je po nas nastajala velika šteta - ističe Bušatlija.

Dragovan Milićević
NISMO BILI HITRI NI U 2015.

Ekonomista Dragovan Milićević smatra da privreda neće trpeti posledice ako dođe do vanrednih parlamentarnih izbora.
- Ne očekujem neke velike poremećaje, a s rešavanjem problema, otpuštanjem u javnom sektoru i restrukturiranjem preduzeća, nismo bili hitri ni u 2015. godini - kaže Milićević.

Činjenice
POSLEDICE IZBORA PO PRIVREDU:

Usporavanje započetih reformi

Usporavanje otpuštanja u državnoj upravi

Prolongiranje privatizacije preduzeća u restrukturiranju

Odlaganje revizije aranžmana sa MMF

Odlaganje investicija