BEOGRAD - Najjače svetske valute čeka turbulentna godina, kojom će dominirati odnos američke i evropske valute, uz jačanje ruske valute i proboj kineskog juana, dok će srpska moneta ostati u okviru sadašnjih 120-121 dinara za evro, uz blago slabljenje sredinom godine, koje ne bi trebalo da pređe prošlogodišnjih 124 dinara za evro, prognoziraju stručnjaci.
Evro, koji je sa 1,4 dolara na početku 2014 pao na 1,09 dolara u 2015. godini, tokom ove će se ili izjednačiti s američkom valutom ili će, kako predviđaju radikalniji ekonomisti, nastaviti da slabi, pa čak i da dostigne slabiju vrednost u odnosu na američku valutu.
Povratak inflacije
- Pretpostavka je da će dolar u narednoj godini rasti tempom koji nijedna valuta iz G-10 neće moći da prati - smatra Masaši Murata, potpredsednik tokijske „Braun braders Hariman end ko“.
Skok vrednosti moneta, prema prognozama Goldman saksa, ali i bankara koje je anketirao Blumberg, očekuje se u slučaju meksičkog pezosa i ruske rublje, kojoj se predviđa i skok od čak 20 odsto, dok će britanska funta i kanadski dolar nastaviti da slabe, zajedno s novozelandskim dolarom, kojem se predviđa najgori učinak. Loše prognoze su i za južnoafrički rand i čileanski pezos.
Britanska funta pala je na najniži nivo od aprila 2015. godine usled usporavanja britanske privrede, ali i parlamentarnih izbora, pa su finansijski stručnjaci uvereni da Centralna banka Engleske neće podizati kamatne stope po ugledu na američku Upravu federalnih rezervi (Fed). Iako je evro sve slabiji, ekonomisti ne očekuju da će ECB podizati kamatne stope, jer ceo finansijski svet očekuje povratak inflacije krajem 2016. godine.
Priliv kapitala
U slučaju dinara, domaći ekonomisti i bankari veruju da će manje-više ostati u sadašnjim okvirima i pored ozbiljnih troškova i rata spoljnog duga koje tokom ove godine stižu na naplatu.
- Ove godine dinar će u odnosu na evro malo izgubiti, slično kao i prošle godine - kaže za Kurir Nikola Fabris, viceguverner Centralne banke Crne Gore, ističući da je ova projekcija očekivana imajući u vidu to što je srpska inflacija veća nego u EU i to što Srbija ima trgovinski i budžetski deficit.
Fabris očekuje valutne ratove i u 2016, jer svi koriste različite mere, pa i kurs da bi stimulisali svoje ekonomije.
- Evro je slabio jer su padale važne ekonomije EU, dok je dolar jačao jer je oporavak u Sjedinjenim Američkim Državama bio brži. U isto vreme spekulacije o raspadu EU i stabilna švajcarska privreda uticali su na bekstvo kapitala ka „švajcarcu“. Treba znati da postoji duga istorija vrlo promenljivog odnosa evra i dolara, prvo je dolar bio jači, pa evro... Jaka valuta stimuliše priliv kapitala, ali destimuliše izvoz - ukazuje naš sagovornik i potvrđuje opšti stav u daljem jačanju dolara.
- Ostaje da se vidi šta će ECB uraditi. Ako zadrži niske kamate, može se desiti da kapital ode iz evra u dolar i da američka valuta ojača, u suprotnom desiće se obrnuto - smatra Fabris i dodaje da je „švajcarac“ precenjen i moraće da oslabi 2016. ili 2017. godine.
Kina
NOVA DEVALVACIJA JUANA?
Narodna banka Kine devalvirala je prošle godine vrednost juana kako bi sprečila ogromne tržišne oscilacije usled slabljenja domaće privrede. Krajem decembra kineska valuta je u odnosu na dolar bila na svom najnižem nivou u poslednje četiri i po godine. Ipak, stručnjaci američkih i evropskih banaka veruju da će banka ponovo pribeći ovom potezu i tokom ove godine kako bi izbegla veću privrednu krizu.Kineska privreda je 35 godina rasla po stopi 9,5 odsto godišnje, a njen sadašnji godišnji rast je između šest i sedam odsto.