"Zakon o ozakonjenju objekata je jeftin, brz i već je počeo da se primenjuje", rekla je Mihajlović i dodala da su formirani timovi ministarstva na terenu kako bi pomogli gradjanima i lokalnim samoupravama.
Ona je podsetila da je procena da u Srbiji sada ima 1,5 miliona nelegalno izgradjenih objekata. "Mislim da će gradjani biti zadovoljni procesom ozakonjenja objekata i da će država rešiti problem koji traje oko dve decenije", rekla je Mihajlović koja je i potpredsednica Vlade Srbije.
Prema njenim rečima, sve što je moglo da se ozakoni po prethodnim zakonima, može i po ovom. Naglasila je da nema razgovora o tome da neko može i da pomisli da gradi nelegalno, a kamoli da izgradi čitave kuće i zgrade, jer postoji satelitski snimak koji pokazuje šta je izgradjeno pre usvajanja zakona. "Sve što je izgradjeno bez gradjevinske dozvole, nakon stupanja zakona na snagu, jer su neki na žalost nastavili da grade, to će biti srušeno. Ono prethodno što je u skladu sa zakonom biće ozakonjeno", objasnila je ministarka.
Navela je i da svi objekti koji nisu mogli da se legalizuju po prethodnim zakonima, ne mogu to ni po ovom zakonu. "Najjednostavnije je da onaj ko ima takav objekat, sam ga sruši, a ako ne, rušiće ga lokalna samouprava", naglasila je Mihajlović i dodala da za sada nema tačnih procena koliko je objekata namenjeno za rušenje, ali da ne očekuje da je u pitanju veliki broj.
Na pitanje da li će biti rušeni i nelegalni objekti državnih funkcionera, medju kojima i vikendica predsednika Srbije Tomislava Nikolića, Mihajlović je rekla da zakon nije radjen po imenu i prezimenu. "Zakon nije radjen po imenu i prezimenu. Ono što nije bilo moguće da gradite po prethodnim zakonima, ne možete da legalizujete ni po ovom zakonu. Nije moglo ni pre pet, ni pre 10 godina, pa ne može ni danas", naglasila je Mihajlović. Zakon o ozakonjenju objekata, kojim se smanjuje cena i administracija za legalizaciju, usvojen je 20. novembra ove godine. (Kraj) szz/ibj a. To je skoro duplo viÅ¡e od evropskog proseka
Na putevima i prugama Srbije radovi vredni 4,5 milijarde evra
Ministarka gradjevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je da je vrednost svih radova koji se trenutno izvode na železničkoj i putnoj mreži u Srbiji oko 4,5 milijarde evra.
"Toliko vrede svi ugovori na Koridoru 10, Koridoru 11, kao i na rehabilitaciji puteva i radovi u železničkom sektoru", izjavila je Mihajlović u intervjuu agenciji Beta. Ona je navela da je ove godine u Srbiji rekonstruisano 120 kilometara pruga i objasnila da je to prvi put da se u Srbiji rekonstruiše više od 50 kilometara pruge i da vozovi mogu ići brzinom od 120 kilometara na sat.
Plan je da u 2016. bude dodatno rekonstruisano 250 kilometara pruge, rekla je ona i dodala da je cilj i da se pruga Beograd - Bar vrati na projektovanu brzinu izmedju 80 i 100 kilometara. U putnoj mreži, prioritet za 2016. godinu biće i Koridor 11, najavila je Mihajlović i dodala da se u januaru može očekivati zaključenje ugovora za deonicu Surčin-Obrenovac. "Kada se potpiše ugovor Surčin - Obrenovac, nema čekanja. Mi početkom gradjevinske sezone, u martu, možemo da počnemo radove", rekla je Mihajlović.
Ona je rekla i da su za narednu godinu u planu razgovori oko deonice Požega - Preljina i naglasila da je spremna sva projektno-tehnička dokumentacija. "U 2016. godini u celoj Srbiji treba da se rehabilituje više od 200 kilometara puta, i to će biti finansirano iz kredita Svetske banke i EIB i sredstvima Vlade Srbije", precizirala je Mihajlović. Sledeće godine, kako je dodala, očekuje se dogovor u Parizu o načinu finansiranja autoputa Niš - Merdare - Priština - Albanija, a do marta će biti gotova projektno-tehnička dokumentacija. Ministarka je najavila i da će Koridor 10 biti završen sledeće godine ili početkom 2017.
"Ove godine imali smo deonicu Srpska kuća - Levosoje od osam kilometara, koja je dodeljena kroz javni poziv konzorcijumu domaćih kompanija. To je prvi put da je neku deonicu na Koridoru 10 radio srpski konzorcijum i oni će to završiti do decembra 2016. godine", rekla je ona. Srbija, prema njenim rečima, može da očekuje da će krajem sledeće godine imati kompletno završen Koridor 10.
"Sledeće godine Srbija će imati uradjeno 90,7 kilometara autoputa, a ove godine izgradjeno je 91,1 kilometara. To je skoro duplo više od evropskog proseka koji je 55 kilometara", dodala je ona. Mihajlović je rekla da je ove godine potrošen sav novac za kapitalne investicije u Ministarstvu gradjevinarstva i da je efikasnost budžeta 98 odsto. Dodala je da se drugi deo novca nalazi u javnim preduzećima koja su povećala svoju efikasnost na 60 odsto, dok je pre godinu i po bila 25 odsto, tako da kako je objasnila, neće biti penala.
Budžet ministarstva za narednu godinu je 31 milijardu dinara, a od toga, kako dodaje, 12,5 milijardi namenjeno je samo za kapitalne investicije. Govoreći o ranije najavljenom spajanju javnih preduzeća Putevi Srbije i Koridora Srbije, Mihajlović je rekla da je dogovoreno da preduzeće Koridori nastavi da radi dok se ne završi Koridor 10. "To je do kraja sledeće godine ili do početka 2017. To preduzeće je osnovano za Koridor 10 i kada se taj projekat završi više neće biti razloga da postoji", rekla je Mihajlović.