JORGOVANKA O ŠVAJCARCIMA: Nisam neosetljiva na muku, ali ne mogu da guram ruku u tuđi džep

Beta
Guverner NBS Jorgovanka Tabaković izjavila je danas, govoreći o zaduženima u švajcarskim francima, da nije neosetljiva na ljudsku bol, ali i ukazala da joj to ne daje za pravo da uđe u postulate tržišne privrede, da donosi neustavne odluke i zavuče ruku u nečiji džep

Tabaković je, gostujući u "Oko magazinu" na RTS-u, rekla da banke mogu da primene najmanje neki od četiri modela koje im je NBS preporučila, ali da mogu da urade, ako žele i više.

- Banke prihvataju te preporuke i pozivaju građane da se odluče za neki od modela. Rokovi još traju, i tamo se rešavaju problemi - rekla je ona.

Prema njenim rečima, do sada se oko 3.200 ljudi odlučilo za neki od modela, a 305 je odbilo da primeni neki od njih.

Tabaković je ocenila da je to verovatno zato što nije previše urađeno na promociji modela, i što se u javnosti previše prostora davalo onima koji to nisu želeli.

Ona je podsetila da su obavezujuće odluke donete 24. februara, kao i da su 18 od 30 banaka u Srbiji koje su imale kredite u švajcarcima, vratile građanima 43 miliona evra.

- Ali građanima to očigledno nije dovoljno. Ipak, mi ne možemo da ulazimo u ugovorni odnos banaka i klijenata za tu 21.000 partija - rekla je ona.

Na komentar da je nekim ljudima to ceo život, ona odgovara da to zna, jer svakodnevno dobija mejlove takve sadržine.

- Nisam neosetljiva na ljudsku bol, ali mi to ne daje za pravo da uđem u postulate tržišne privrede, da donesem neustavnu odluku i da zavučem ruku u nečiji džep - rekla je ona.

Foto: Stevan Jokić

Tabaković je istakla da indeksirani krediti u evrima imaju udeo u ukupnim kreditima od 44,1 odsto, dok krediti u francima učestvuju sa 13,3 odsto.

- Da li se pandorina kutija otvara tako što se svima generalno traži rešenje, a ne za socijalno ugrožene - rekla je ona.

Tabaković je rekla da, kad je postala guverner, njen prvi posao je bio da se bavi francima.

- To tad niko nije tražio, nego sam shvatila da je to veliki problem. Kada je bio novouvedeni proizvod, niko nije ispitivao koliki je to rizik, valutni i kamatni. Bila je praksa da banke uvedu proizvod i samo obaveste NBS o tome. Promenili smo tu praksu - poručila je ona i rekla da NBS neće nikada više dozvoliti da se desi takav problem.