VOZAČI UŠTEDELI 2,7 MILIJARDI DINARA: Gorivo nešto jeftinije, ali TNG skuplji nego u Evropi!

Thinkstock
Cena dizela pala za godinu dana 17 dinara, što je donelo uštedu domaćinstvima u našoj zemlji. Srpska industrija, međutim, nije dobro prošla jer je za „plavi energent“ davala daleko više nego zemlje EU

BEOGRAD - Vozači, ali i brojni prevoznici cele godine gorivo su plaćali jeftinije, u novembru i do 17 dinara niže u odnosu na isti mesec prošle godine, ali sreće sa energentima nije imala domaća industrija, koja koristi gas, jer ga je u prvoj polovini godine kupovala skuplje nego kolege u svim zemljama Evropske unije.

Sirova nafta je u odnosu na jun prošle godine pojeftinila 66 odsto - pala je sa 105 dolara za barel na 35. Međutim, cene derivata i gasa ne prate direktno cene „crnog zlata“. Kod benzina je od uticaja i kurs dolara, pa ako jača prema dinaru, što je bio slučaj u Srbiji, onda gorivo može manje da pojeftini, a kod gasa uvozna cena zavisi od međudržavnih ugovora, cene tranzita, koja je kroz Mađarsku za Srbiju paprena, ali i od dolara.

Kad se podvuče crta, u svemu ovom bolje su prošli potrošači goriva. Analiza Udruženja naftnih kompanija Srbije pokazala je da se benzin u novembru prodavao za 11 dinara jeftinije nego u istom mesecu prošle godine, a dizel i TNG čak 17 dinara. Samo za mesec dana, u novembru, svi vozači, građani i firme, prema računici Kurira, potrošili su 2,7 milijardi dinara manje na gorivo nego istog meseca 2014! Niže cene povećale su potrošnju, pa se očekuje da će rast ove godine biti oko pet odsto u odnosu na prošlogodišnjih 0,3. Prirodni gas jeste tri puta pojeftinio ove godine, ukupno za oko 24 odsto, zbog snižavanja uvozne cene, ali to važi za domaćinstva. Podaci Evrostata, službene statističke agencije EU, pokazale su da je gas za industriju u Srbiji u prvoj polovini ove godine bio 0,046 evra po kilovat-satu, a u istom periodu 2014. samo 0,037. Najskuplji gas u EU plaćale su firme u Švedskoj - 0,045 evra, a skuplji od Srbije samo BiH - 0,053. Naknada za pristup transportnom sistemu je početkom godine povećana 2,4 puta, ali njen udeo u maloprodajnoj ceni je samo pet odsto.

ČINJENICE

- 2,1 milion tona goriva se godišnje potroši u Srbiji
- 2,4 miliona vozila ima ukupno u Srbiji
- 82 odsto je udeo potrošnje dizela i TNG, a ostalo je benzin
- 1,9 su putnički automobili
- 0,3 odsto bio je rast potrošnje goriva u 2014.
- 5 odsto je očekivani rast potrošnje goriva u ovoj godini

KOLIKO JE KO UŠTEDEO NA GORIVU ZA MESEC DANA

kupac - potrošnja - ušteda

prosečan vozač - 800 litara - 1.100 dinara
GSP - 2,7 miliona litara - 47,4 miliona dinara
međugradski prevoznik - 52.500 - 892.500 dinara

Nebojša Atanacković
CENA NAFTE ĆE I DALJE PADATI

Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca i Upravnog odbora „Nafte a. d.“, kaže za Kurir da je jasno da su cene goriva obradovale vozače, a ražalostile naftaše, iako u to mnogi ne veruju. Cena sirove nafte i dalje će padati, dodaje on, tako da bi i sledeće godine mogli da imamo istu situaciju. Kad je reč o gasu, Atanacković kaže da je neočekivani rast cena napravio problem mnogim firmama.
„Preduzeća su, prateći trendove u Evropi i svetu, prelazila s naftnih derivata na gas jer ovaj energent manje zagađuje. Ipak, to im se obilo o glavu“, ističe on.