BEOGRAD - Sve kompanije koje imaju dozvolu za istraživanje i eksploataciju rude nikla u Srbiji praktično će do kraja godine moći da započnu taj posao i niko više neće moći da ih spreči.
Naime, Zakonom o rudarstvu i geološkim istraživanjima koji je u Skupštini Srbije usvojen 4. decembra, opštinama, ali i drugim institucijama koje su mogle da spreče eksploataciju ove opasne rude na određenoj teritoriji oduzeta su sva ovlašćenja koja su imale po starom zakonu.
- Iz člana 9 starog zakona, koji je podrazumevao da opštine daju saglasnost na istraživanje i eksploataciju na svojoj teritoriji, lokalne samouprave su izbrisane, a dozvole isključivo daje nadležno ministarstvo. Sve što nam je davalo mogućnost da sprečimo uništavanje životne sredine i poljoprivredne proizvodnje, kao i zdravlja ljudi ovim zakonom nam je oduzeto. Verujem da su određene lobi grupe izdejstvovale da se nama oduzme pravo da odlučujemo na teritoriji svojih opština i sve kompanije s dozvolom nadležnog ministarstva sada mogu da dođu i kopaju šta im padne na pamet, a da nas koji tu živimo ništa ne pitaju - objašnjava Miroslav Aleksić, predsednik opštine Trstenik, čiji su odbornici pre dve godine jednoglasno odbili da dozvole kompaniji „Srbija nikl“ da istražuje i eksploatiše rudu nikla na njihovoj teritoriji.
On ističe da po novom zakonu potencijalnim investitorima više neće biti potrebna ni saglasnost Fonda za zaštitu životne sredine i Fonda za zaštitu spomenika kulture.
- Jedan od razloga je sigurno to što smo mi u Trsteniku, Vrnjačkoj Banji, Topoli, Aranđelovcu i Čajetini pre dve godine sprečili istraživanje i probnu eksploataciju rude nikla na teritoriji naših opština, a koju je trebalo da sprovede kompanija „Srbija nikl“. Ovim zakonom opštinama su vezane ruke i neće moći da zaštite svoje građane i životnu sredinu od interesnih grupa čiji je cilj isključivo profit i jednokratna korist - kaže predsednik opštine Trstenik.
Ovo praktično znači da će investitori imati obavezu samo da 15 dana ranije obaveste opštinu da dolaze da istražuju i kopaju rudu na njenoj teritoriji.
Po novom zakonu investitori više neće imati obavezu da prilikom podnošenja zahteva za dozvolu za istraživanje dostave dokaz da su vlasnici zemljišta ili da imaju pravo korišćenja na zemljištu na kome planiraju da kopaju rudu.
Činjenice
POTENCIJALNE LOKACIJE:
- Tri lokacije u Srbiji su potencijalna mesta za istraživanje rude nikla: Topola - Aranđelovac, Vrnjačka Banja - Trstenik i Mokra Gora.
- Nikl je blistavi metal srebrnobele boje otporan na koroziju
- 320 miliona tona su procenjeni ukupni mineralni resursi nikla u Srbiji, od čega je istraženo 130 miliona tona
- 8.760 dolara košta nikl po toni
Sum(p)orna budućnost
ZAŠTO JE NIKL OPASAN
Ima alergogena i veoma kancerogena svojstva
- Nikl je po toksičnosti u ravni sa uranijumom, živom, hromom
- Veća koncentracija nikla u dužem vremenskom periodu uništava odbrambene snage organizma i može da izazove brojna autoimuna oboljenja i karcinom
- Eksploatacijom nikla oslobađa se mnogo sumpora, koji s tečnostima iz vazduha stvara kiseline koje, ako su stalno prisutne, preko podzemnih voda ulaze u lanac ishrane i kontaminiraju i biljni i životinjski svet.
NOVINE U ZAKONU O RUDARSTVU:
Član 4 - Vlada svojim aktom određuje mineralne sirovine od strateškog značaja, na osnovu čega se vrši eksproprijacija zemljišta za eksploataciju drastično su smanjene Naknade
Iz člana 9, koji se odnosi na saglasnost za istraživanje i eksploataciju, opštine su izbrisane
Smanjen je obim potrebne dokumentacije za dobijanje dozvole - Zavod za zaštitu životne sredine i Zavod za zaštitu spomenika kulture investitorima izdaju samo akt o uslovima za izradu projekta
Investitoru nije potreban dokaz da je vlasnik ili korisnik zemljišta
Odredbama članova 21. do 53. opštinama je oduzeto pravo da daju odobrenja iz oblasti geoloških istraživanja
U odredbama članova od 65. do 118. opštine su brisane u vezi s davanjem saglasnosti iz oblasti rudarstva