Za lični bankrot platite 170 evra

Shutterstock
Već finansijski ugroženi građani davaće 170 evra kako bi njihovim „materijalnim životom“ idućih pet godina upravljao stečajni poverenik

SPLIT - Prezaduženi građanin Hrvatske će, prema Zakonu o stečaju potrošača koji stupa na snagu 1. januara 2016. godine, moći da pokrene proces ličnog bankrota, ali će i za to morati da plati, piše Slobodna Dalmacija.

Već finansijski ugroženi građani davaće 170 evra kako bi njihovim „materijalnim životom“ idućih pet godina upravljao stečajni poverenik. Prema zakonu, ako dužnik ima manju platu od prosečne neto plate u Hrvatskoj, onda ne može da mu bude oduzeto dve trećine njegove plate. Ako je plata ista ili veća od prosečne plate, onda „plenidbi“ podleže iznos do dve trećine prosečne plate. To znači da dužniku samcu, ako ima minimalnu platu, ostaje najviše oko 1.800 kuna, odnosno oko 240 evra.

Od te sume moraće da plati troškove stanovanja i komunalije. Takođe, sva imovina koju dužnik ima biće na raspolaganju za podmirenje dugova. Dužnik će tokom procesa bankrota ostati verovatno bez celokupne imovine (stan u kojem živi se može prodati samo u krajnjem slučaju), ali će nakon pet godina biti izbrisani svi njegovi dugovi. Jasno je, dakle, da se radi o vrlo asketskom postupku, zaključuje list.

U Srbiji će novim zakonima, koji se očekuju do kraja godine, takođe biti uvedena institucija „ličnog bankrota“, ali zasad nije precizirano da li će princip iz Hrvatske biti prenet i kod nas.