Foto: Shutterstock

Ulagači odustaju zbog birokratije

KOMPLIKOVANO: Za novu elektranu treba dozvola ko za spejs-šatl

U Srbiji je potrebno osam odobrenja da bi se izgradio energetski objekat, dok se u Albaniji gradi sa šest, u BiH sa pet, a u Crnoj Gori sa svega četiri dozvole

InfoBiz
> 19:08h

BEOGRAD - Investitorima je u Srbiji potrebno čak osam dozvola za gradnju energetskih objekata, što je najviše u odnosu na zemlje regiona - dve više nego u Albaniji i dvostruko više nego u Crnoj Gori na primer. U izveštaju Energetske zajednice (EZ), organizacije zemalja regiona koje nisu u EU, kaže se da izdavanje dozvola i saglasnosti ostaje velika briga za investitore. U tabeli koju su objavili vidi se da je Srbija lider u broju dozvola koje su neophodne da bi se gradila energetska infrastruktura, što se i ne uklapa u stalne izjave nadležnih da smo jedna od destinacija koje su najbolje za ulaganje. Šta kaže izveštaj EZ U izveštaju EZ navodi se da sve članice imaju rokove u kojima država mora da obezbedi dozvole. „Ti rokovi su između 30 i 60 dana, ali u praksi sve zna da potraje i šest godina“, piše u izveštaju. Investitori, takođe, ne mogu na jednom mestu da pribave sve informacije, saradnja nadležnih institucija je loša, a i administracija koja obavlja ove poslove nije dovoljno obučena. Maja Turković, ekspert za elektroenergetske sisteme, kaže za Kurir da postoji dobra volja nadležnih, ali realizacija nam je slaba tačka. Ona kao primer navodi da je skoro pre godinu dana usvojen Zakon o energetici, koji je pohvalio i EZ, ali još nisu doneta podzakonska akta. - Investitori su odlično ocenili i novi zakon o planiranju i izgradnji, ali nema rezultata u praksi, opet je realizacija loša. Otud se u izveštaju EZ vidi i veliki broj dozvola - navodi Turkovićeva. Vladimir Janković iz Centra za promovisanje, razvoj i primenu obnovljivih izvora energije kaže za Kurir da u Srbiji ne postoji jasno opredeljenje da li su nam sada ili u budućnosti potrebne strane investicije u energetici ili nisu. Takvo stanje, dodaje, ne pospešuje razvoj regulative i pojednostavljenje procesa za dobijanje dozvola. Rezerve i potencijal Ipak, on ističe i da naše energetske rezerve i potencijal nisu veliki da bi postojala znatna zainteresovanost stranih investitora. „To je istovremeno dobra stvar za Srbiju jer možemo pažljivo da biramo u šta možemo sami da investiramo“, smatra Janković.

Ministarstvo energetike UREDBA EU POPRAVIĆE STANJE U Ministarstvu energetike kažu da će najveći broj mera za poboljšanje izdavanja dozvola biti obezbeđen prihvatanjem i primenom odluke o uredbi EU 347/2013 o transevropskoj energetskoj infrastrukturi usvojenoj na 13. Ministarskom savetu EZ održanom 16. oktobra: „Uredba predviđa skraćenje, ograničenje i praćenje objedinjenog procesa izdavanja dozvola svih relevantnih institucija, čime će biti postignut veliki napredak. Ministarstvo će u skladu sa svojom nadležnostima preneti zahteve ove uredbe.“

Njuzvik Srbija SNAGA SRPSKE ENERGETIKE 11. DECEMBRA Magazin Njuzvik Srbija okupiće sve vodeće kompanije i stručnjake iz sveta energetike na konferenciji pod nazivom „Snaga srpske energetike“ 11. decembra u Beogradu. Više od 100 učesnika imaće priliku da otvoreno razgovara, u okviru šest panela, o strateškim temama iz sektora struje, nafte, plina, ali i jednako važne proizvodnje zelene energije.

Činjenice POTREBNE DOZVOLE Srbija 8 Albanija 6 BiH 6 Kosmet 6 Makedonija 5 Crna Gora 4 Ukrajina 3 Moldavija 2

ŠTA SVE TRAŽI SRBIJA 1. Energetska dozvola 2. Građevinska dozvola 3. Energetska licenca 4. Odobrenje za priključak 5. Ekološka procena 6. Vodna saglasnost 7. Vodna dozvola 8. Integrisana dozvola