InfoBiz

Otvoreno "zeleno" postrojenje u Rafineriji Pančevo

Reč je o postrojenju za regeneraciju istrošene sumporne kiseline

PANČEVO - U Rafineriji nafte u Pančevu danas je, u okviru projekta izgradnje novog kompleksa za hidrokreking, u pogon pušteno postrojenje za regeneraciju istrošene sumporne kiseline (SARU).
Postrojenje su pokrenuli generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko i predsednik Srbije u prethodne četiri godine i kandidat Demokratske stranke za to mesto Boris Tadić.

Ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Oliver Dulić je na svečanosti otvaranja konstatovao da je koncentracija benzena u Pančevu na istorijskom minimumu, što je dokaz da NIS, osnosno njegov ruski vlasnik, ispunjava sve obaveze u domenu zaštite životne sredine.

"U poslednjoj deceniji Pančevo je bilo sinonim za zagađenje, pominjano je kao crna tačka na ekološkoj mapi Srbije. Poslednje tri godine, zahvaljujući odgovornom ponašanju NIS i investicijama od sto miliona evra u zaštitu životne sredine, možemo da kažemo da više ne postoji osnov da Pančevo nazivamo crnom tačkom", rekao je Dulić.

Prema njegovim rečima, novo postrojenje u pančevačkoj Rafineriji predstavlja suštinu zelene ekonomije, a to je da se od otpada napravi sirovina koja generiše novi ekonomski efekat."U srbiji se godišnje generiše oko tri miliona tona otpada, zahvaljujući ekološkoj politici vlade možemo da kažemo da se četvrtina tog otpada reciklira, a to otvara i desetine hiljada radnih mesta", rekao je Dulić.Generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko najavio je da će nova rafinerija, koja će proizvoditi derivate po najvišim evropskim standardima, biti u punom kapacitetu krajem jeseni.
"Ovo je trostruko važan dan: zbog potpisivanja protokola o otvaranju slobodne ekonomske zone, otvaranja postrojenja za preradu sumporne kiseline i zato što je danas ispunjena finansijska obaveza od strane Gasprom njefta prema NIS-u po kupoprodajnom ugovoru", rekao je Kravčenko.

Tadić je podsetio da je privatizacija NIS-a nailazila na prepreke i nerazumevanje u delu političke javnosti, ali da današnji dan dokazuje da je to bio projekat sa vizijom. Srbija je u poslednje četiri godine, prema njegovim rečima, na polju zelene ekonomije učinila najviše u svojoj istoriji, čemu je doprineo i NIS, odnosno ruski partner."Tehnologija u preradi nafte je danas toliko visoko podignuta da ne ugrožava živote ljude, mi želimo takve tehnologije i u Azotari i Petrohemiji kako u Pančevu ne bi više bilo akcidenta", rekao je Tadić.On je izrazio zadovoljstvo i zbog toga što NIS danas ponovo ima svoje internacionalne operacije, što će, kako je rekao, biti i važna spoljnopolitička komponenta naše ekonomije u budućnosti.

U modernizaciju Rafinerije u Pančevu biće uloženo oko 548 miliona evra, od čega će 396 miliona biti izdvojeno za izgradnju kompleksa hidrokrekinga, a ostatak sume od 151 milion evra u projekte od ekološkog značaja.
Postrojenje za hidrokreking omogućiće da NIS u Pančevu proizvodi derivate evro 5 standarda, kao i povećanje obima rafinerijske prerade nafte na 4,8 miliona tona godišnje.

Izgradnja postrojenja počela je u junu 2010. godine, a završetak kompleksa planiran je za treći kvartal 2012. Generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko i gradonačelnica Pančeva Vesna Martinović potpisali su danas Protokol o nameri osnivanja Slobodne zone Pančevo, koja bi trebalo da se nalazi u južnom industrijskom delu grada.Osnivači slobodne zone biće grad Pančevo, NIS i Petrohemija, sa cijem da se doprinese privlačenju investitora, otvaranju novih radnih mesta, transferu tehnologija i unapređenju proizvodnje robe i pružanja usluga.