BEOGRAD - Lokalne samouprave u Srbiji predstavile su više od 900 projekata vrednih 680 miliona evra stranim investitorima na skupu „Beogradski investicioni dani“, ali su ulagači najveće interesovanje pokazali za investiranje u agrobiznis, energetiku, saobraćaj i zaštitu životne sredine, pa čak i u razvoj svemirskog programa.
- Zainteresovani smo za projekte raznih instituta iz Srbije i naša glavna ideja je da zajednički radimo na razvoju svemirskog programa. Kreiranje najmanjeg satelita za neke osnovne svrhe za potrebe srpskih institucija vredno je nekoliko miliona evra - istakao je za Kurir Leonardo Galjardi iz Italijanske kompanije „Antares“. Ta kompanija, kako navodi, bavi se inovacijama u proizvodnji satelita s različitim namenama, a jedan od poslednjih projekata su sredstva za komunikaciju i praćenje vodenih puteva.
Ubrzane reforme
Pored italijanskih, među više od 300 stranih gostiju iz 20 zemalja, koji su jedva našli mesta u sali, najviše je bilo kompanija iz Kine i Grčke, ali i Nemačke, Austrije, Španije i Kanade.
Investitore je dočekao premijer Srbije Aleksandar Vučić, koji im je poručio da je pred Srbijom vreme dinamičnog rasta, koje zahteva ubrzanje reformi, a pre svega završetak privatizacije, reformu javnih preduzeća i unapređenje rada državne administracije. On je istakao da je u poslednjih godinu i po Vlada uspela da stabilizuje zemlju, javne finansije, pokrene ekonomske reforme, a uspešno je prošla i drugu reviziju sa MMF.
- Srbija ulazi u period dinamičnog rasta i posle povećanja bruto domaćeg proizvoda od najmanje jedan odsto u ovoj godini rast će biti veći od dva odsto u 2016, a u 2017. iznad tri odsto. Takav dinamičan rast građani Srbije osetiće kroz poboljšanje životnog standarda - rekao je premijer.
Ugovor od 20 miliona €
Predsednik Centralnoevropskog foruma za razvoj Ana Bovan poručila je da Srbija ima atraktivne projekte za sve investitore, bez obzira na to da li dolaze iz inostranstva ili su domaći, dok je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport izjavio da je u poslednje dve godine Vlada Srbije načinila velike pomake sa ciljem privlačenja novih investitora.
Samo Grad Beograd pripremio je i investitorima predstavio više od 60 projekata vrednosti više od 10 milijardi evra. Među projektima su upravljanje otpadom, izgradnja 16 podzemnih garaža, novih vrtića, nove autobuske stanice, privatizacija Poljoprivrednog kombinata Beograd, „Beograd na vodi“ i slobodne i privredne zone.
- Prvi konkretni rezultat skupa jeste sklapanje jednog velikog ugovora vrednog 20 miliona evra, koji će biti potpisan danas - najavio je sinoć pomoćnik gradonačelnika Borko Milosavljević.
Gradonačelnik prestonice Siniša Mali rekao je:
- Ako je prošla godina bila godina fiskalne konsolidacije, neka ova i naredna budu godine investicija.
PLANOVI INVESTITORA
KOSTAS GEORGAKOS, PREDSEDNIK GRČKO-SRPSKE KOMORE, SOLUN
- Iz Grčke je na ovaj skup došlo 15 kompanija da vide mogu li ovde da investiraju. Zbog trenutne situacije u Grčkoj mnoge jake firme gledaju da ulažu u inostranstvu, a pogotovo u Srbiju zbog bliskosti između Srba i Grka. Neke od njih su zainteresovane da ulažu u projekte iz oblasti energetike, druge za izgradnju infrastrukture, a ima i onih koje su zainteresovane za konsalting. Jedan konzorcijum firmi planira da uloži oko 100 miliona evra u oblast energetike. Mislimo da je dobra situacija za ulaganje u Srbiji jer imate 15 odsto poreza na kapitalnu dobit, a u Grčkoj je 26 procenata, a postoji i politička i ekonomska stabilnost.
Danijel Berg, EBRD
- Srbija mora da preduzme agresivnije korake kako bi privukla investitore. Investiciona klima, infrastruktura, makroekonomske reforme su od vitalnog značaja. Radimo s Vladom na mnogim od ključnih pitanja koja su pokrenuli strani investitori i njihova udruženja. EBRD je zainteresovan da sarađuje kako s javnim tako i s privatnim partnerima kako bi privukao investitore. EBRD je dosad uložio više od četiri milijarde evra u Srbiju, od čega je polovina kredita plasirana privatnom sektoru, a ostatak uglavnom u infrastrukturne projekte.
DR LI ŠU, „JTO GRUPA“, KINA
- Kao najveći proizvođač traktora u Kini pokušavamo da vidimo ima li mogućnosti da proizvodimo traktore i u Srbiji. Za početak planiramo da napravimo centar za montažu traktora i da ih prodajemo ovde i izvozimo u druge zemlje regiona i zapadne Evrope. Želimo da investiramo u Srbiju jer je Srbija blizu zapadnog tržišta na koje mi želimo da uđemo, ali i zato što je ovde radna snaga jeftinija nego na zapadu. Planiramo da u Srbiji za početak proizvodimo oko 1.000 traktora godišnje.
JOŽE TORKAR „PETROL“, LJUBLJANA
- Situacija u Srbiji se promenila novim zakonom o privatnom partnerstvu i efikasnom korišćenju energije. To nama otvara mogućnost da krenemo sa ulaganjima u energetsku efikasnost i prečišćavanje otpadnih voda. Dolazimo s investicijama i želimo da zaposlimo lokalne firme. Planiramo da uložimo u Srbiju više desetina miliona evra godišnje.
UDO AJHLINGER, „SIMENS“, NEMAČKA
- Srbija je stvorila dobre uslove za razvoj biznisa, pa „Simens“ sada ovde zapošljavamo 1.500 ljudi. Moja uloga je na forumu dvojaka. Najpre želim da predstavim Srbiju kao dobru investicionu destinaciju, kao zemlju koja ima dosta potencijala, a, s druge strane, voleo bih da naša kompanija bude partner na jednom od ponuđenih projekta. Oblast našeg interesovanje je energetika.
Italijani bi da razviju svemirski program u Srbiji!
Objavljeno
23.09.2015. 0:39h
→ 25.05.2017. 15:38h
Beogradski investicioni dani Ulagači iz 20 zemalja najviše su zainteresovani za ulaganje u projekte razvoja agrobiznisa, energetike, saobraćaja i ekologije