VILE NA UDARU ZAKONA: Tomislav Nikolić će potpisati rušenje svojih kuća?

Dado Đilas, Foto
Zorana Mihajlović očekuje da šef države neće vratiti novi zakon o legalizaciji nelegalnih objekata koji je pripremilo njeno ministarstvo

BEOGRAD - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić naći će se u nezgodnoj situaciji kad na njegov sto u oktobru dođe novi zakon o legalizaciji jer će svojom rukom potpisati „smrtnu presudu“ svojim nelegalno izgrađenim vikendicama na Savi u blizini Bloka 45 na Novom Beogradu.

Iako postoji mogućnost da ovaj zakon doživi istu sudbinu kao i Zakon o kupovini državnih vila i stanova, koji je predsednik Nikolić vratio Vladi na doradu, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović veruje da se to njenom zakonu neće desiti.
- Već 22. septembra imamo prvu javnu raspravu i sve sugestije, pitanja, nedoumice i razmišljanja na ovu temu očekujemo od svih institucija i fizičkih lica. Kad to bude prošlo Vladu i kad poslanici ispred sebe dobiju zakon, ja očekujem i od predsednika da jedan takav zakon potpiše - rekla je ministarka Zorana Mihajlović predstavljajući novi zakon o ozakonjenju nelegalno izgrađenih objekata.

Nadležnost Beograda

Ona je izbegla konkretno da odgovori šta će biti s Tominim nelegalnim objektima prebacujući nadležnost na Grad Beograd.
- U zakonu vrlo jasno stoji šta ne može da se legalizuje. I vrlo jasno stoji da su to prostori pored klizišta i prostori određenih nacionalnih parkova o kojima će voditi računa ministarstvo, o svim ostalim stvarima će voditi računa i sprovoditi zakon lokalne samouprave. Ni ovaj zakon nije pravljen po imenu i prezimenu, ni zakon ni mene ne zanima ko je vlasnik, niti čije je ime onih koji su gradili na nelegalan način. Ovaj zakon je urađen u najširem interesu građana Srbije, da završimo i stavimo tačku na proces legalizacije - rekla je Mihajlovićeva, odgovarajući na naša pitanja.

Ona je dodala da gradovi već imaju obavezu da naprave svoje programe rušenja nelegalnih objekata.

Znaju se pravila

- Jasno stoji gde ne može da se gradi, to jesu određena rečna korita, to jesu klizišta. Ne mogu biti ozakonjeni objekti koji su izgrađeni od materijala koji nije postojan - objasnila je ministarka Mihajlović i dodala da više neće biti novih zakona o legalizaciji niti produžetka rokova.

Savetnica za medije predsednika Tomislava Nikolića Stanislava Pak nije mogla da odgovori da li će Nikolić potpisati pomenuti zakon.
- Predsednik mora da ima uvid u taj zakon da bi mogao da odluči da li će ga potpisati ili ne - kratko je rekla Pakova za Kurir.

ŠTA PREDVIĐA ZAKON O LEGALIZACIJI

Čak 238 puta niže troškove i tri puta manje dokumenata

Za legalizaciju porodične kuće do 100 metara kvadratnih potrebno prosečno oko 100 evra (12.000 dinara, od čega 3.000 za taksu i 9.000 dinara za elaborat)

Taksa za objekte do 200 metara kvadratnih koštaće 10.000 dinara, a do 300 m2 iznosiće 20.000 dinara

Za komercijalne objekte do 1.000 m2 taksa je 50.000 dinara, a preko 1.000 taksa iznosi dva miliona dinara

Kod objekata s nerešenim pravom svojine na zemljištu primenjivaće se važeća rešenja

Rešenje o ozakonjenju moći će da se dobije najkraće za 23, a najduže za 143 dana

Legalizacija neće biti potrebna za objekte izgrađene u selima do 1968. godine i za one koji imaju građevinsku, ali nemaju upotrebnu dozvolu

Novi zakon o ozakonjenju nelegalnih objekata biće donet do kraja oktobra

Obuhvatiće oko 1,4 miliona nelegalnih objekata, od čega je polovina već u postupku legalizacije

Postoje dve mogućnosti: da se objekti legalizuju ili sruše

Svi koji sada počnu da grade objekte do primene novog zakona neće moći da ih legalizuju jer će stanje biti provereno na terenu ortofoto snimcima