KURIR U INSPEKCIJI: Od sedam radnji u četiri ne daju račun
Pet, 14.08.2015. 1:44h
→ Pet, 26.05.2017. 0:20h
Marina Lopičić
Naša ekipa uverila se da u Beogradu u kafanama, trgovinama i kineskim radnjama račun dobijate tek kad ga tražite
BEOGRAD - Vlasniku kafane kasa se pokvarila, u kineskoj radnji ne pričaju srpski, u piljari „ne vide u čemu je problem“, a prodavačica toalet-papira kaže da ne bi imala zaradu kad bi kucala račune.
Ovo su izgovori trgovaca koji reporteru Kurira nisu izdali fiskalni račun, iako ih na to obavezuje Zakon o porezu na promet. Od sedam radnji u kojima smo pazarili, u četiri nam nisu dali fiskalni račun. To je i gore od proseka, koji je, prema navodima Nacionalne alijanse za lokalni i ekonomski razvoj, 40 odsto, a prema kontrolama Poreske uprave 30.
Istraživanje Kurira po beogradskim trgovinama i ugostiteljskim objektima pokazalo je da su i kupci deo problema neizdavanja fiskalnih računa, odnosno utaje poreza. - Neizdavanje računa znači da država nema uvid u to koja roba je u prometu i u kojim količinama jer ne postoje informacije o svim transakcijama. Postojeći sistem fiskalnih kasa uveden je pre više od 10 godina, te je tehnologija koja se trenutno koristi zastarela - navode u NALED.
OVDE SMO PAZARILI BEZ DOBIJENOG RAČUNA
Piljara EVO, SAD ĆU VAM DATI
Foto: Marina Lopičić
U piljari „Dragačevac“ u Ulici kneza Višeslava žena ispred nas plaća grožđe i ne dobija račun, kao ni mi. Tražili smo ga i dobili, ali kad smo pitali zašto nam ga odmah nisu dali, prodavačica nam je iz ruke uzela kesu i otišla do kase da napravi račun. Prvi račun koji smo dobili u stvari nije ni bio fiskalni račun. - Ne vidim u čemu je problem, sad sam vam dala. Evo, komšija kaže da mu i ne treba račun. Ja dajem, ali oni bacaju. Šta ja da radim, njih 99 odsto ne uzima račun - bilo je objašnjenje prodavačice.
Kineska radnja BEZ KOMENTARA
Foto: Marina Lopičić
U kineskoj radnji „Task“ u Ulici pilota Mihajla Petrovića u Rakovici kupili smo dečju slagalicu. Dolazimo do kase, plaćamo i dobijamo kusur, a računa nigde. Kad smo ga zatražili, kineski prodavac je tek onda, bez uzbuđenja, pogledao šifru i otkucao je na kasi. Na pitanje zašto krši zakon, nije imao odgovor, samo je ćutao. Dok smo mu govorili koje zakone krši i da li se plaši kazne, on je drugoj mušteriji naplatio robu bez računa. Kad smo mu rekli da opet nije izdao račun, odgovorila je mušterija: „Ne treba mi.“
Prodavnica na pijaci NE BI IMALI ZARADU
Foto: Marina Lopičić
Pijace su posebna priča. Tamo je dozvoljen promet bez fiskalnih kasa, pa to koriste i oni koji ih imaju. - Kad bismo izdavali račune, cena s porezom bila bi veća nego kod onih koji okolo prodaju a ne moraju da izdaju račune - uveravala nas je vlasnica radnje „Amanović“ na vidikovačkoj pijaci koja nam nije dala račun. Na pitanje zašto ima kasu, odgovara da su razlog novine i cigarete, ali nije znala da objasni kako je onda našla šifru za toalet-papir i posle naše urgencije otkucala račun.
Kafana KASA JE NA POPRAVCI
Foto: Marina Lopičić
U kafani bez ikakvog vidljivog natpisa sa imenom, u Cerak vinogradima, naručili smo turu pića i želeli odmah da platimo. Saopšten nam je ceh, konobar je uredno sve naplatio, a onda smo zatražili račun... - Ne možete da dobijete račun. Kasa mi je neispravna. Na popravci je - uveravao nas je konobar. - Samo danas - pitali smo. - Samo danas - dodao je.
Pohvalno ONI RADE PO ZAKONU
U radnjama „Uradimo sami“, „Veibo“ i „Luj“, koje smo obišli na Banovom brdu i Vidikovcu, uredno smo dobili račune za kupljenu robu.