EVO KAKO SRPSKI TAJKUNI IZBEGAVAJU PLAĆANJE POREZA: Plata sića, a vile i jahte kupuju preko dividend

Shutter
Labavi poreski propisi omogućavaju domaćim biznismenima da veliki deo prihoda iznesu iz zemlje ili da ih čak bez nameta podignu u kešu

BEOGRAD - Zahvaljujući poreskim rupama, domaći biznismeni su prethodnih godina uspeli da u svoje štekove u ofšor zonama ili sefovima banaka preliju desetine hiljada evra, otkrivaju njihove knjigovođe za Kurir.

Naime, najčešći načini za izvrdavanje visokih iznosa poreza su prodaja robe ispod cene svojim firmama u inostranstvu, umanjenje vrednosti imovine koju poseduju i, jedna od najomiljenijih, da sebi, uprkos velikim prihodima firme, isplaćuju smešno male zarade, a bogatstvo uzimaju preko dividendi.

Presipanje para

Milan Knežević iz Asocijacije malih i srednjih preduzeća ukazuje da je uzrok ovakvom presipanju novca mimo budžeta Srbije - nizak porez na dobit.
- Veliki deo imovine nastao je tako što se plati porez od 15 odsto na dobit i ostatak podigneš. Digneš dva miliona i radiš šta hoćeš. Na Zapadu nije tako, nego ako podigneš dobit, na nju, na primer u Švedskoj, platiš 45 odsto poreza. I nikome se ne isplati da izvlači dobit iz firme. Na taj način te teraju da dobit reinvestiraš jer si u tom slučaju oslobođen poreza - kaže Milan Knežević.
On ističe da su transferisane cene jedan od najčešćih načina utaje poreza u Srbiji.

Zakon u septembru

- Otvaraju se firme pod tuđim imenom u inostranstvu, pa se toj firmi izvozi roba po niskim cenama, a onda se ili vraća u Srbiji ili se negde drugde prodaje po visokim cenama. Samim tim matična kompanija (izvoznik) nema prihoda za oporezivanje, a tamo gde izvozi budzašto neće biti oporezovana jer ima prolazni, nerezidentni račun. Tako dobit ostaje napolju - kaže on.

Kako bi obezbedila bolju i realniju naplatu poreza, Vlada Republike Srbije oformila je radnu grupu s ministrom pravde Nikolom Selakovićem na čelu koja će raditi na nacrtu zakona o poreklu imovine, koji bi trebalo da bude gotov do sredine septembra.

Računovođe
METOD FER VREDNOSTI

U Savezu računovođa i revizora ističu da kod poreza na imovinu vlasnik firme može da se opredeli za metod fer vrednosti umesto za metod nabavne vrednosti.
- Sam angažuje procenitalja koji utvrdi da neki objekat vredi manje od procene poreskog organa - kažu u Savezu.

1. Varanje sa zaradom

- Tajkun sebi isplaćuje malu zaradu, na koju inače plaća 70 odsto poreza i doprinosa državi

- Velike pare podiže kao dividendu, na koju plaća svega 15 odsto poreza

2. Otvaranje firme u inostranstvu

- Tajkun otvara firmu u inostranstvu, ali pod tuđim imenom

- Svojoj firmi u inostranstvu prodaje robu po niskoj ceni i prihod u Srbiji mu je mali

- Ne plaća porez na prihod jer ga nema

- Dobit mu ostaje u inostranstvu na nerezidentnom - privremenom računu, što takođe nije oporezovano

3. Umanjenje vrednosti imovine

- Prema zakonu, tajkun može da se odluči za metodu fer vrednosti kod poreza na imovinu umesto metode nabavne vrednosti

- Fer metoda mu omogućava da sam angažuje procenitelja imovine, koji može imovinu da mu proceni na najnižu vrednost