ANALITIČARI: Evropa mora da se nagodi sa Atinom

Fonet Nenad Đorđević, Stefan Jokić, Beta Media Centar
Stručnjaci su mišljenja da rešenje posle udarca administraciji Brisela iz Grčke prvenstveno zavisi od stava zvaničnog Berlina

BEOGRAD - Nakon referenduma u Grčkoj mogu se desiti određene promene i komešanja u Evropskoj uniji, najpre u pristupu moćnijih prema zaduženijim zemljama, tvrde analitičari.

Politički analitičar Ðorđe Vukadinović za Kurir je prokomentarisao da su rezultati izbora u Grčkoj pobeda grčkog naroda, vlade i države jer su uspeli da savladaju strah i sačuvaju dostojanstvo.

Domino efekat u EU

- Iako je EU uglavnom pretila Grčkoj, primetno je da su prve reakcije na rezultate zapravo pomirljive. Oni koji su na čelu EU pokušaće da amortizuju efekte izbora i ići će na nagodbu s Grčkom, a ne na njeno izbacivanje. Ne verujem da će ovakvi rezultati izbora u Grčkoj dovesti do domino efekta u EU, ali svakako će dovesti do ozbiljnog komešanja kod svih zemalja, posebno kod onih južnih poput Italije, Španije i Portugala jer sve ovo bi bio najbolji dokaz pogrešnosti kursa štednje i pritisaka koje forsiraju Nemačka i još neke zemlje - istakao je Vukadinović i dodao da su rezultati izbora velika pouka i za nas, Srbiju, da istrajemo u svojim stavovima jer jedino će nas tako poštovati.

Politički analitičar Slobodan Antonić takođe je prokomentarisao posledice izbora u Grčkoj po EU.
- Ovakav ishod izbora u Grčkoj predstavlja veliki udarac za briselsku administraciju jer ovo može znatno ohrabriti pojedine zemlje u Evropi, ali je i dokaz da će neke stvari morati da se promene. Postoji velika mogućnost da dođe do domino efekta u Evropskoj uniji - istakao je Antonić.

Da je rezultat referenduma na izvestan način dezavuisanje vladajuće nemačke ideologije štednje i budžetske discipline u Evropi, smatra programski direktor Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj Nikola Jovanović.
- Načina na koji Nemačka odluči da odgovori na ovaj izazov zavisi dalja sudbina Grčke i evrozone. Jedna mogućnost je da se naprave određene koncesije Grčkoj u eventualnom trećem paketu pomoći, ali verovatnija opcija je da će Nemačka sada gurati Grčku iz evrozone, kao kaznu za raspisivanje referenduma i prošlonedeljno napuštanje pregovora - rekao je on.

Ekonomista Zoran Grubišić ocenio je da je Ciprasova vlada pobedom na referendumu dobila bolju pregovaračku poziciju za teške pregovore koji slede, a da će zbog neodrživosti stanja grčkog duga u pogledu visine i dinamike otplate verovatno biti ponuđeno da se ide na restrukturiranje duga, što Grci i žele.
- Ništa epohalno se neće desiti, jer je referendum samo definisao pregovaračku poziciju Grčke, što je Cipras i hteo. Dobio je širu podršku naroda, a teški pregovori i kupovina vremena će trajati i dalje - rekao je on.

Analitičar Dragomir Anđelković smatra da je su obe strane - i Grčka i evropski kreditori - prešli granice i da će obe strane izgubiti.

Oštar stav

- Naravno, Grčka mnogo više, ali i kreditori ne znaju kakve sve posledice može da izazove izlazak iz evrozone. Nemačka će sigurno zauzeti oštar stav jer ne želi da bilo koja druga zadužena članica EU posegne za receptom koji je uzela Grčka - naglasio je Anđelković.

S druge strane, Slobodan Marković, profesor na FPN, kaže da Cipras ne može protiv Evrope:
- On će morati da nađe rešenje. Kakvo će ono biti, videće se u narednom periodu. EU i kreditori neće preći svoje crvene linije, tako da ne očekujem da biti velikog popuštanja prema Grcima.

(N. G.)

Fonet 2013 


Ljubomir Madžar
NEMA UTICAJA NA SRBIJU

Rezultati referenduma donekle će popraviti pregovaračku poziciju grčke vlade - izjavio je ekonomista Ljubomir Madžar, ali i ocenio da je taj ishod lošija varijanta za Grčku.

On je ocenio da je za Grčku bolje ako bude snažnih spoljnih uticaja na njenu ekonomsku politiku nego ako se potpuno prepusti grčkim vlastima, koje su, kako navodi, korumpirane i opterećene nepotizmom i partijskim kadrovanjem. Naveo je i da događaji u Grčkoj neće mnogo uticati na Srbiju i da ne vidi velike rizike koji bi ugrožavali srpski finansijski sistem i privredu.

Iako pojedini nobelovci smatraju da je za Grčku bolje da odbije predlog poverilaca kako bi dobila veću mogućnost da upravlja svojim sudbinom i privredu usmeri ka rastu, Madžar smatra da je takvo posmatranje situacije „naivno i suviše romantično“.
- Da je grčka vlast sposobna da upravlja valjano privredom, ne bi se ni našla u toj situaciji - rekao je Madžar.









Grčka, Atina, referendum, ne, evrozona, napuštanje, analitičari