Više investicija uz manji namet

Marina Lopičić
Brže dobijanje građevinskih dozvola, rešavanje pitanja konverzije i usvajanje planske dokumentacije ključni za poboljšanje poslovne klime

BEOGRAD - Američkim privrednicima u Srbiji u ovom trenutku je ključno da se reši konverzija i omogući investitorima da do svojine dođu bez naknade, poručio je predsednik Upravnog odbora Američke privredne komore u Srbiji (AmCham) Zoran Petrović.

On je na radnom ručku s potpredsednicom Vlade i ministarkom građevinarstva Zoranom Mihajlović rekao da poslednja verzija Nacrta zakona o konverziji ohrabrujuća, iako ne u potpunosti u skladu sa stavom AmChama.

Izuzeci

Petrović je izrazio nadu da će se usvojiti predlozi za preciziranje dodatnih izuzetaka od plaćanja pune naknade za konverziju, a za koje se zalaže poslovna zajednica, kao i da će Srbija u najskorijem roku biti pokrivena odgovarajućom planskom dokumentacijom.
- Pozdravljamo otvorenost ministarstva za predloge AmChama i u procesu donošenja Zakona o planiranju i izgradnji i pohvaljujemo brzinu izrade ključnih podzakonskih akata. Verujemo da će pravu ocenu adekvatnosti ovih rešenja dati praksa, a posebno imajući u vidu da su dosadašnja, relativno kratka iskustva najrazličitija. Kao prvi razlozi zastoja identifikuju se i dalje sporo izdavanje uslova javnih preduzeća, njihovo plaćanje, kao i obučenost zaposlenih i tehnička opremljenost nadležnih organa - istakao je Petrović.

Ministarka Mihajlović je izjavila da je Nacrt zakona o konverziji poslat na mišljenje svim ministarstvima, te da očekuje da ovaj dokument bude razmatran na sednici Vlade za desetak dana, a da početkom jula bude usvojen. Ona, međutim, kaže da su prihvaćene sugestije AmChama i NALED koje se odnose na novi zakon o konverziji.

Prihvaćene sugestije

- Pitanje tržišne cene, sugestije za plaćanje naknade, umanjenje ili davanje bez naknade koje smo prihvatili za izgrađeno zemljište način su da pokušamo da sve strane pomirimo i zatvorimo proces pretvaranja prava korišćenja u pravo svojine ili pravo zakupa - istakla je ona. Mihajlovićeva je dodala da postoji mogućnost da „imamo pravo zakupa na 99 godina, da se plaća određena zakupnina tako što će se tržišna cena podeliti s brojem godina; ili pravo svojine, i da postoji mogućnost da se naknada smanji, odnosno ukine“. On je dodala da u Srbiji 5.500 hektara građevinskog zemljišta podleže konverziji.

(S. Đ.)