POSLANIK EVROPSKOG PARLAMENTA: U Belgiji i Britaniji PDV na štampu je 0 posto

Profimedia
Ta mera je nesumnjivo legitimna i može biti efikasna ako se njeno sprovođenje detaljno razradi. Ukoliko je taj uslov ispunjen, ovakva mera bi za širu javnost mogla značiti bolji pristup štampanim medijima (efekat nagrade), bolju informisanost, afirmaciju čitalačke kulture, aktivnog građanstva, istakao je Iv Vajgl

Predlog Odbora za kulturu skupštine Srbije bez sumnje se može smatrati legitimnom merom, koja se prilično često koristi i u EU u cilju podrške medijima, poručio je za Kurir Iv Vajgl, poslanik Evropskog parlamenta.

- Uopšteno govoreći, zemlje članice EU imaju autonomiju kad je reč o određivanju stope PDV za različite kategorija robe i usluga - neke od njih su se odlučile za superniske stope PDV (niže od pet odsto) za knjige, novine i druge publikacije (Estonija, Francuska, Italija, Luksemburg), dok Belgija i Velika Britanija čak imaju nultu stopu PDV za štampu. U Sloveniji, na primer, postoje dve stope PDV - jedna od 22 odsto i niža od 9,5 odsto, koja se odnosi na medije, novine i druge publikacije, uključujući knjige - objašnjava Vajgl i dodaje da prilikom uvođenja niže, superniske ili nulte stope PDV za, na primer, štampane medije ciljevi te mere fiskalne politike moraju biti jasno definisani i u skladu s javnim interesima.

- Prema tome, ta mera je nesumnjivo legitimna i može biti efikasna ako se njeno sprovođenje detaljno razradi. Ukoliko je taj uslov ispunjen, ovakva mera bi za širu javnost mogla značiti bolji pristup štampanim medijima (efekat nagrade), bolju informisanost, afirmaciju čitalačke kulture, aktivnog građanstva... - kaže Vajgl.