Foto: Shutterstock

Šta radnicima u Srbiji donosi novi krivični zakonik

Ko duguje plate ide u zatvor do 10 godina!

Poslodavci koji zaposlene dovedu u zabludu obećavajući im isplatu zarada, a to ne učine, ubuduće će odgovarati za krivično delo prevare

InfoBiz
> 00:00h

BEOGRAD - Poslodavac koji radnike mesecima drži u zabludi da će im isplatiti zarade, a to ne čini, kad bude bio usvojen novi krivični zakonik, završiće u zatvoru od šest meseci do 10 godina. Neisplaćivanje zarada može da se podvede pod krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti koje je, pored još sedam novih krivičnih dela protiv privrede, predviđeno nacrtom izmena i dopuna krivičnog zakonika, o kojem je u toku i javna rasprava. Dovođenje u zabludu - U Članu 223, koji ima tri stava, piše da ko u obavljanju privredne delatnosti nekoga dovede u zabludu i tako stekne imovinsku korist, čini prevaru u obavljanju privredne delatnosti i biće kažnjen zatvorskom i novčanom kaznom. To u širem smislu može da se primeni i na radnike. Ako poslodavac radnike iz meseca u mesec dovodi u zabludu da će biti isplaćeni, a oni mu sve vreme svojim radom stvaraju imovinsku korist, takvo ponašanje poslodavca može da se podvede pod krivično delo prevara i da bude kažnjeno - objašnjava advokat Borivoje Borović, član Radne grupe za izradu nacrta izmena i dopuna krivičnog zakonika. Iako je neisplaćivanje plata radnicima i dosad bilo kažnjivo po Zakonu o radu, hiljade radnika koji ne mogu da dođu do svojih mukotrpno zarađenih plata, svedoci su da je u praksi poslodavce retko kad stizala kazna. Član Radne grupe profesor Dragana Kolarić s Policijske akademije kaže da je od visine kazni za krivično delo prevara u oblasti privredne delatnosti, koje će prema nacrtu izmena i dopuna krivičnog zakonika iznositi i do 10 godina zatvora, mnogo važnije da postupak bude efikasan u praksi. Primena u praksi - Za svaku situaciju postoji krivična odredba, ali je problem njena primena. Da smo primenjivali svaku odredbu postojećeg krivičnog zakonika, onda nova dela protiv privrede ne bismo morali ni da uvodimo - ističe Kolarićeva.

Ranka Savić, ASNS OGROMAN POMAK ZA SRBIJU Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, pozdravlja zakonske izmene. - To je ogromni pomak u smislu psihološkog odnosa poslodavca prema zaposlenima. Ustavno je pravo da svi koji rade dobiju zaradu. Mi smo insistirali da u Zakonu o radu neisplaćivanje zarada bude krivično delo, ali nije prihvaćeno jer je to već prekršaj za koji se plaća kazna do 1,5 miliona dinara - kaže ona.