Praksa iz evropske unije stiže i kod nas

PEČATIRANJE: Kodirana jaja od sledećeg Vaskrsa

Profimed
Pored već poznatih oznaka S, B i A, jaja će na sebi imati laserski print sa podacima o poreklu, starosti, kao i o tome kako je hranjena i gde je držana kokoška koji ih je snela

BEOGRAD - Već za sledeći Uskrs potrošači u Srbiji moći će da kupuju kodirana jaja. Ona će na sebi imati podatke kada i na kojoj farmi su proizvedena, da li se kokoška hranila u kavezu ili i u prirodi...

Ova praksa postoji u Evropskoj uniji, nije obavezna, ali su je tamošnji proizvođači praktično proizveli u praksu, s ciljem da poboljšaju prodaju. Veterinar Radomir Radaković kaže za Kurir da će se kodiranje pojaviti „vrlo brzo u Srbiji, za pola godine do godinu dana“.
- Veliki proizvođači u EU imaju beskontaktni laser na samim farmama i odmah obeležavaju svako jaje. Možete napisati šta hoćete, naravno, ne previše, jer je jaje malo. Ispostavilo se da je to njima isplativo - objašnjava on.

Farmeri na ovaj način hoće i da se zaštite, da maloprodaja ne prodaje jaja posle isteka roka. Radaković ističe da su to, naravno, i dobri marketinški trikovi.

Kodiranje jaja u EU počelo je od 2004. godine. Najčešće na jajima piše da li ga je snela kokoška koja je gajena u kavezu, kokoška odgajena u spratnom odgajalištu, kokoška koja je šetala po slobodnom prostoru ili koja je odgajena po zakonima bio-hrane. Držanje živine u kavezima u Nemačkoj je, na primer, zabranjeno.

MARKIRANJE

Kako se obeležavaju jaja u Srbiji
B klasa jaja nisu sveža
SS klasa sveža i najveća jaja, teška 80 grama
S klasa sveža jaja teška do 70 grama
A klasa sveža jaja do 65 grama
C klasa sveža jaja do 55 grama
D klasa sveža jaja do 50 grama
E klasa sveža jaja lakša od 45 grama
Najveći proizvođač jaja u svetu je Kina, a potrošač Meksiko